Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok přírodních barev. Korálová nabízí možnost nechat se obejmout teplem

Móda

  5:41
Jednou z nejpromyšlenějších forem mučení muže je aspoň podle názoru Čekstajlu debata o barevných odstínech. Ideální je jej vystavit úkolu přinést něco v malinové a pak jej pokárat, že snaha hezká, ale toto není malinová anóbrž rumělková a vůbec zkazil tím Vánoce, oslavu a ve svém důsledku celý život.

Korálová barva foto: Shutterstock

A příští rok, pánové, bude hotové peklo. Jako tradičně počátkem prosince už byla vyvolena barva roku. Tedy hned několik, protože konkurenční výrobci barev se samozřejmě neumějí shodnout, který odstín je ten pravý, a každý vyhlašuje ten svůj vyvolený. Nejznámější je přitom Pantone. To pro letošní rok zvolilo ultrafialovou, což z hlediska mužů aspoň bylo pochopitelné slovo. Její vláda však končí a z vesmírných výšek se firma rozhodla vrátit zpátky na zem. Tedy přesněji k přírodě, a to rovnou do hlubin oceánů. 

Takže pozor, fanfáry. Barvou roku je korálová. Pro milovníky kódů: Pantone 16-1546. Pokud váháte, jak taková barva vypadá, vězte že jde o odstín červené (to by snad mohla být pochopitelná barva i pro muže) přecházející přes růžovou do oranžové. Prostě zajeďte si k Rudému moři, vezměte šnorchl a ploutve a koukněte pod hladinu na, pozor, živý korál. Nebo si pusťte nějaký přírodopisný dokument. Jakkoli je výběr barvy roku vlastně rozhodnutí rovnající se zapíchnutí prstu do palety, tak zdůvodnění zní sofistikovaně. 

Korálová barva

„Korálová nabízí možnost nechat se obejmout teplem a nasytit nás pohodlím v neustále se měnícím prostředí,“ zdůvodnila firma volbu. Jazykem trochu normálnějším to pak vysvětlila CNN, když tvrdí, že ve zrychleném světě technologií je návrat k přírodním barvám jakousi jistotou a uklidněním.
Módní magazíny se už nad novou barvou roku rozplývají. Třeba takový Glamour je nadšen z toho, že jde o skvělou volbu pro make-up. Zejména tedy oční stíny, které na rozdíl od trávově zelené z roku 2017 budou slušet a lichotit každé ženě. Je pravda, že tento odstín také není úplně marnou volbou pro svršky. Určitě není tak denervující jako ostře fialové odstíny tohoto roku a kromě lidí s tendencí míti lehce zarudlou pokožku se dá považovat za obecně slušivou. 

Kořeněný med

Přesto, pokud zrovna netíhnete k načervenalým odstínům, je možné se poohlédnout po konkurenci. Výrobce barev Dulux, společnost AkzoNobel také zamířila do přírodních tónů. A to výrazně tlumenějších (takže pánové tady je šance pro vás, ale upřímně trefit se přesně bude fuška). Barvou roku 2019 je podle této firmy odstín „kořeněného medu“. Nejlépe si to lze představit jako lehce zcukernatělý med, do kterého přimícháte třeba skořici. Vyjde vám něco na způsob okrovobéžové. Na stěnách v bytě jde určitě o dobrou volbu, která působí útulně. Na oblečení to není žádná hitparáda výraznosti, ale zase po roce nebude demodé a k dalším zemitým tónům se bude hodit vždycky. A nebo se vykašlete na trendy a noste to, co je vám příjemné. Ona stejně móda, jak tvrdí naše nejceněnější návrhářka Liběna Rochová, odráží ducha doby. A tím je dnes chaos.

Korálová barva
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...