Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jezevec nebo seladon? Prezidentští kandidáti očima módního stylisty

Móda

  7:00
Rustikální jezevec nebo knížecí seladon? Který z prezidentských kandidátů se obléká lépe a který by nám dělal ostudu? Zakladatel blogu Muži v Česku Jakub Lohniský na volbu prezidenta nahlédl očima módního stylisty. Podívejte se, jestli se lépe obléká Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg. Server Lidovky.cz přináší článek, který pro změnu nehodnotí názory kandidátů, ale jejich styl a vkus.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman foto: ČTK

 

Jakub Lohniský

Jakub Lohniský vystudoval Mediální studia a ekonomii. Jeho snem bylo vlastnit obchod s pánskou módu. Nejprve založil blog o pánské módě muzivcesku.cz a v roce 2011 začal šít košile na míru. Řediteluje firmě Le Premier provozující e-shop s módou pro opravdové muže a občas ho najdete i za pultem obchodu v Pánské pasáži v Praze.

"Hodnotit oblečení finalistů prezidentské volby není úplně lehké. Oba už to jsou staříci, takže výkřiky, jestli náhodou nepotřebují vypasovanější sako nebo méně robustní boty jsou zbytečné. Nebudu po vzoru českých stylistů hodnotit, kdo má boty na větší či nižší platformě. Hodnotím spíše celkový dojem, kvalitu a styl," píše na svém blogu Lohniský.

Miloš Zeman

Pokud mu poradci (nebo manželka?) ráno připraví na ramínko černý oblek a růžovou kravatu, tak si ji vezme. Jestliže oblek nenajde, obleče si košili s flekem a první kravatu, kterou najde ve skříni. Miloš Zeman nemá, co se týká oblékání, styl ani vkus. Neměl ho a mít ho nebude. A nejspíše to ví. Proto se spoléhá na rady ostatních.

Upřímně si myslím, že otázky týkající se oblékání má rád zhruba jako české novináře. Hledal jsem na internetu jeho fotky z poslední doby a našel jsem poměrně standardního českého obtloustlého chlapíka ve více či méně padnoucím obleku, v obyčejné košili a tuctové kravatě. Jeho největším stylistickým odvazem bylo, když si vzal oranžovo-červený svetr pod sako.

Rukávy u saka jsou tradičně o pár centimetrů delší (ale není to žádný extrém) a boty klasicky tvarově i kvalitou bezpohlavní. Možná bych se ještě zastavil u těch bot. Na dvou fotkách jsem si všiml, že Miloš má tak nějak špinavé boty. Například při návštěvě u prezidenta Klause, nebo když vyrazil na akci se svojí dcerou. A víte co, možná není třeba více dodávat. Styl Miloše Zemana prostě charakterizují jeho špinavé boty.

Miloš Zeman

Myslel jsem si, že už ho nikdy neuvidím. Ale je tu. Dvouřadé sako typu 6×1, kde se zapíná pouze jeden spodní knoflík. Kravatu nekomentujeme, to v devadesátkách prostě frčelo. Miloš byl hubenější, sako větší, ale třeba do něj jen chtěl dorůst a zase ho vytáhne.

Miloš Zeman

Opět šílená kravata a možná velké sako, těžko soudit v této pozici.

Miloš Zeman

Miloš se před svým volebním autobusem natolik rozohnil, až si musel svléknout sako a pronášet projevy pouze v košili. Na rozdíl od amerických prezidentů si ale nevykasával rukávy, což značí vůli skutečně něco změnit, ale rovnou si vzal košili s krátkým rukávem. Což asi značí touhu pracovat v ČSAD nebo McDonald’s.

Svatba Miloše Zemana a Ivany Bednarčíkové na Novoměstské radnici v Praze, 2. července 1993.

Miloš se na svatbě odvázal - oblékl švihácký oblek s proužkem. Bohužel s dlouhými rukávy a kravatou ve stylu "hrátky se savem". Ale co. Devadesátky.

Miloš Zeman, kandidát na prezidenta, tisková konference při otevření kanceláře v Loretánské ulici

Nejběžnější oblečení Miloše Zemana v těchto dnech. Černý oblek, bílá košile, červená kravata. A to je vrchol. Lépe nebude. 

Miloš Zeman

Snad jediná dohledatelná pěkná fotka Miloše Zemana. Možná ho i dost vystihuje.

Miloš Zeman první den po postupu do druhého kola prezidentské volby.

Na lov se dá očividně chodit různě. Třeba ve větrovce v přírodní barvě.

Miloš Zeman

Jsem jediný, komu na této fotce Miloš připadá jako bordelpapá?

Miloš Zeman

Jeden z nejlepších ohozů Miloše Zemana. Docela mu sluší.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg má rád šedé obleky a i přes svoji již nepříliš štíhlou postavu je umí nosit. Jasně, oblek už na něm asi není vyloženě bespoke a plní funkci hlavně pohodlného oděvu. Proto nehodnotím, jestli mu správně sedí v ramenou atp. Ostatně to jsem nehodnotil ani u Miloše Zemana (byť má nějakých 7 let k dobru).

Obleky šije ve vídeňském salónu Knize (obchod mají od minulého roku také v Pánské pasáži v Praze, ulice Na Příkopě) a již od jeho mladých let je vidět, že konzervativní módě rozumí a obleky prostě nosit umí. Nejčastěji kombinuje košili se svetrem doplněnou o výraznou kravatu (často zelené barvy). To, co nenajdete u Miloše Zemana, najdete u Karla. Tedy kapesníčky, motýlky, vesty, moderní kravaty, kvalitní obleky, barevné košile.

Svatba Karla Schwarzenberga s Terezií Hardegg, 1967.

Karel na svatbě v žaketu. Už teď vede oproti Milošovi zhruba 345:0. Nevím to jistě, ale asi bych si i vsadil, že Miloš nikdy žádný žaket na sobě neměl.

Karel Schwarzenberg

Styl oblékání, který v roce 1990 nebyl ještě v ČR na pořadu dne.

Na archivním snímku (kolem roku 1970) je prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg s manželkou Terezií.

Fotka datovaná do 70. let 20. století. Skvěle padnoucí oblek, kapesníček.

Spící Karel Schwarzenberg.

Tolik kritizovaná fotka. Netuším, do jaké míry za to může podřimování Knížete a jaký vliv na negativní reakce mají jeho červené ponožky. Za nás samozřejmě palec nahoru. Pokud se vám ponožky líbí, můžete zde.

Karel Schwarzenberg

Karel je už starej kmet a má tak trochu vanu. Esteticky už to není žádná sláva, ale chtěl bych ve svých 75 letech vypadat aspoň takhle. Výborně zvolená kravata.

Karel Schwarzenberg.

Karel je milovníkem motýlků. Samozřejmě vázacích. Nebojí se kombinovat, takže motýlek s button down límcem neřeší.

Karel Schwarzenberg

Fotka použitá v kampani při volbách do PSP v roce 2010. Prostě skvělá kombinace. Nevím, kdo mu to radil, nebo jestli si oblečení vybral sám, ale povedlo se.

Karel Shwarzenberg se hostům věnoval. Těm, kteří se nevešli, alespoň zamával.

Duffle coat, supr vesta, zelená kravata jako výrazný prvek. Miloši promiň, nechci být zlý, ale tenhle článek prostě nemůže být vyvážený.

Karel Schwarzenberg na neformálním setkání ministrů zahraničí členských států EU

Tak nějak knížecí standard.

Autor: