Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrháři útočí na muže. Místo půlnoční modré chystají odstíny růžové

Móda

  6:27
Korálová, lososová nebo cyklámen. Pro většinu mužů absolutně neproniknutelná kódovaná řeč barev, která se dá shrnout do jediné – růžová. A právě to je barva, kterou ve velkém do pánské módy vracejí návrháři pro příští jaro. A tentokrát to údajně myslí s invazí růžové víc než vážně.

Růžový útok na muže foto: Shutterstock

Třeba módní stránky deníku Guardian tvrdí, že je tu i šance, aby se některé odstíny růžové staly tak zvanými neutrálními barvami a postavily se na roveň půlnoční modré v pánském šatníku. Jestli pátráte po tom, co je ta modrá za odstín, pak vězte, že jde o hodně tmavou variantu, která je víc než akceptovatelná i na smokingu.

Dilema odhalených nohou. Kam si muž může vzít kraťasy?

Ačkoliv Čekstajl považuje toto tvrzení za příliš odvážné, chtěl by muže děsící se feminizace jejich šatníku skrze barvu cukrové vaty uklidnit. Začněme tím, že když je nějaká barva trendy, neznamená to, že je třeba v ní být oděn od hlavy k patě. U růžové to platí zvlášť. Na košili je výborná, svetr může být milým doplňkem (tedy pokud nositel nedisponuje velkým břichem, pak vypadá jako růžový bonbon). Kravata v růžovém tónu už pronikla i do oblékání jinak konzervativních politiků – na setkání s novým britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem si korálově růžovou vázanku vzal šéf americké diplomacie John Kerry.

Jestli tím chtěl něco naznačit, těžko říct. Pravdou je, což by mělo obhájce tradiční mužnosti taky uklidnit, že růžová barva historicky náležela malým chlapečkům a naopak holčičkám byla vyhrazena modrá. Růžová jako odstín červené totiž byla vnímána jako agresivnější, a tudíž mužnější. Klidná modrá více dívčí. Proměňovat se to začalo až počátkem minulého století. Ostatně růžové barvě se ani v minulosti nevyhýbali chlapáci, o jejichž dostatku testosteronu pochybuje málokdo.

Muž v růžovém obleku

Legenda amerického westernu John Wayne běžně pod koženou vestou měl růžové triko. Dnes růžovou, a to i ve zvýrazňovačové variantě, rádi nosí rapeři. Třeba Kanye West, který tvoří i vlastní módní kolekci a je znám sňatkem s proficelebritou Kim Kardashian, tvrdí: „Proč by někdo dával přednost modré před růžovou? Vždyť růžová je mnohem lepší barva.“

Celorůžový oblek ovšem nechme výstředním dandyům. Pamatujme na hlášku z Velkého Gatsbyho: „Že má Oxford? Sotva. Nosí růžový oblek!“ Zkrátka všeho s mírou. Přitom se dá držet hesla, které razí německá módní hvězda sociálních sítí Justus Hansen.

„Vybírejte si hlavně kousky v tradičních mužských barvách a extravaganci nechte třeba na vzorku nebo střihu – budete výraznější mezi těmi, kdo sahají po výstředních barvách a jsou jich plné ulice,“ tvrdí vlivný bloger, jehož šatník spoléhá primárně na modrou, šedou, vojensky zelenou či hnědou. K těm všem ovšem zrovna růžová košile v tlumenějších tónech sedí jako příslovečné pozadí na hrnci.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!