Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šifra mistra Jehly aneb Co všechno můžete zakódovat do oblečení

Móda

  5:06
Začala největší žeň z hlediska módního voyeurství. Neboli jsou tu předávání různorodých ocenění a s nimi promenády na červených kobercích. Jako první tradičně přišly minulý týden Zlaté glóby.

Já jsem Hollywood. Ztělesněním zlaté éry filmové továrny na sny se na předávání Zlatých glóbů v Los Angeles rozhodla být Lady Gaga. Opulentnosti dodala moderní šmrnc tím, že k barvě róby doladila i odstín vlasů. foto: Reuters

Čekstajl nechce hodnotit, komu to slušelo nebo kdo vypadal jako strašák (to jste ostatně určitě už prozkoumali sami). Je ale jedna věc, která by neměla zapadnout. Zmizela černá. Neboli po loňských zástupech sicilských vdov, čímž se herečky snažily upozornit na nerovnost mezi muži a ženami ve světě filmu a podpořit hnutí #MeToo, jsme tentokrát sledovali ohňostroj barev.

Ani tak ale nebyla nouze o zakódované vzkazy v luxusních toaletách zvučných značek. Největší pozornost na sebe strhla Lady Gaga (jako ostatně skoro vždy). Pro cenu za titulní píseň, když už na ni nevyšla ta herecká, si došla v opulentní modré róbě od Valentina. A v modelu bylo „vzkazů“ hned několik. V podobně modrých šatech s totožnými prvky vystupovala Judy Garlandová v prvním remaku snímku Zrodila se hvězda, jehož třetí verze vynesla globus právě pro Lady Gaga. Obří vlečka, více než velkorysá práce s látkou a nadýchanost balonových rukávů pak byly jednoznačnou poctou zlaté éře Hollywoodu. Třeba komentář Guardianu z toho navíc vyčetl, že Lady Gaga tím chce zdůraznit svůj přerod ve filmovou star.

Na ženskou notu zase hrála moderátorka večera a také jedna z oceněných Sandra Oh. Mimochodem byla prvním průvodcem s asijskými kořeny v historii cen, když jsme u těch vzkazů. Vynesla postupně dvě róby bílé jak padlý sníh. Jednu z dílny Donatelly Versace a druhou, která kombinovala k bílé i zlatou, od Stelly McCartney. Jak prozradila hereččina stylistka: „Svolala jsem ženský gang.“

Ostatně ženské téma z loňského roku nezapadlo, řada dam se ozdobila náramky Time Is Up odkazujícími právě na boj za rovnoprávnost a proti sexuálnímu obtěžování.

Zakomponování jakýchsi „motáků“ do oblečení je pak běžné v politice či diplomacii. Stačí si vzpomenout na Madeleine Albrightovou a její řeč broží. Michelle Obamová zase kromě toho, že občas vynesla nějaký ten levný konfekční kousek, sahala hlavně po tvorbě amerických návrhářů s přistěhovaleckými kořeny a cíleně jejich původ propojovala s příležitostí. Aneb nejvhodnější pro setkání s Jihokorejci – no jistě, americko-korejský tvůrce.

Podobný mustr používá britská královská rodina. Silně jej podporovala už princezna Diana a manželky jejích synů v tom zdárně pokračují. Takže při cestách po bývalém impériu buď volí šaty v národních barvách hostitelské země, nebo se poohlédnou po místních tvůrcích, kteří dostanou příležitost se ohřát na výsluní mediálního zájmu. A dámy z toho vytěží body u místních.

Zkrátka odívání je v podstatě pole pro Roberta Langdona, hrdinu spisovatele Dana Browna, který rozluští nejen šifru mistra Leonarda.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete