Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Punčochy herečky Julie Fox vyvolaly vášnivou debatu. Vypadá to, že se nenáviděné silonky hlásí znovu o slovo

Kdysi vzácné, pak nenáviděné. Silonky, které v posledních letech přežívaly jen v prádelnících dam pracujících pro monarchii nebo korporát s přísným dress codem, se vracejí v různých barvách i délkách. foto: Profimedia

Bývalka Kanyeho Westa, herečka Julia Fox, má čuch na outfity, které vyvolávají vášně. A tak si třeba minulý týden tato instagramová hvězda vyšla na newyorský týden módy ve velmi odvážném kombiné – v podprsence a mikro sukénce pošité hodinkami. Jde o dílo švédské značky Hodakova, jež ráda recykluje staré a použité.
  10:00

Ona sukně ale nebyla vůbec sukní, nýbrž titěrnou zástěrkou, jak se ukázalo, když třiatřicetiletá star při otočce odhalila pozadí nasoukané do šedých roztržených punčoch.

Více než Foxiny bradavky lezoucí z crop topu ovšem Čekstajl zaujaly ony silonky. Pověst punčocháčů totiž v posledních letech upadala a najít je jsme mohli už spíše ve starších skříních hned vedle zánovních igelitek z Tuzexu. Jak se tedy stalo, že si silonky natáhla i Julia Fox, která si vybírá to nejodvážnější z posledních módních trendů?

Koušou a škrtí

Ve středověku byly punčocháče neodmyslitelnou součástí garderoby šlechticů-mužů, kteří neváhali rozmařile nosit každou nohu v jiné barvě. Během světových válek patřily nylonky k nedosažitelnému luxusu, který v 60. letech 20. století dosáhl totální hysterie – punčochové kalhoty tehdy nahradily punčochy doposud držené klipy.

I dnes mají silonky tělové barvy své opodstatnění. Sjednocují barvu kůže, v chladném počasí zahřejí a některé materiály svrchního oblečení po nich lépe kloužou. Jenže najít ty pravé je trnitá cesta. Zatímco některé škrtí v pase, jiné koušou nebo se vytahují v rozkroku.

A tak není divu, že pokud ženy mohou, silonky odloží. Ostatně když v roce 2008 kandidoval Barack Obama na prezidenta USA, jeho manželka Michelle se nechala slyšet, že punčochy přestala nosit už před mnoha lety.

O deset let později se Meghan Markle, nováček v královské rodině, symbolizující svěží vítr a pokrok, objevila na sedmdesátinách prince Charlese v bílých silonkách. Ač šlo spíše o celkové sladění outfitu, Meghaniny punčochy strhly internet debatou, zda vůbec ještě patří do prádelníku moderní ženy.

Kdysi vzácné, pak nenáviděné. Silonky, které v posledních letech přežívaly jen...

V tom ale měla vždy jasno bývalá hlava britské monarchie Alžběta II. a stále má i princezna z Walesu. Holé nohy Její Výsosti Catherine lze vidět, jen když si obleče kraťasy, jinak silonky natahuje pravidelně. A fanoušci hltající každý detail princezniných outfitů dokonce uvádějí, že Kate Middleton nosí punčochy značky John Lewis. Ty totiž mají speciální gelovou podrážku, díky níž punčocha v lodičkách neklouže.

Trend ke zvážení

Silonky tak byly ponechány na vysoce formální události, jenže módní designéři rádi vracejí do hry odhozené oděvy. A tak se třeba stejně jako korzet vracejí i silonky – tělové, síťované, s puntíky či v barvách duhy.

Návrat punčoch na výsluní schvalují značky Chanel, Saint Laurent nebo Fendi, a to i v různých délkách. Takže takové přešlapy jako silonky pod kolena vyčuhující zpod sukně nabízí dům Prada a jeho dceřinka Miu Miu jako trend ke zvážení.

Kdysi vzácné, pak nenáviděné. Silonky, které v posledních letech přežívaly jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!