Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ralph Lauren vs. AlpinePro vs. Adidas. Na olympiádě zápolí i návrháři

Čekstajl

  11:15
Největší svátek sportu – letní olympiáda v brazilském Riu de Janeiro - odstartoval. Kdo vyjde ze soubojů na tartanu, trávníku, ve vodě a tak dále jako medailista, jasné samozřejmě není. Vítězové na poli módy spojené s pěti kruhy jsou už ale jasní.

Se svítícím nápisem USA se v kolekci od Raplha Laurena pochlubí mimo jiné i Michael Phelps. foto: ČTK/AP

Nejde přitom o to, zda se kolekce pro sportovce více povedla Ralphu Laurenovi, jenž oblékl americký tým, nebo třeba české značce AlpinePro, jež se pro uniformy na zahajovací ceremoniál spojila se zavedeným salonem E. Daniely. Firmy a designéři, kteří se oficiálně spojili s olympijskými týmy, mají totiž jednoznačně vyhráno. Pokud není jejich výtvor úplně zdařilý, pak aspirují na bronzový či stříbrný stupínek.

Oficiální propojení s olympijskými hrami je totiž zlatým dolem vždy. Aby toho nebylo málo, letos tomu ještě nahrává v módě stále se držící trend athleisure – tedy volnočasového oblečení inspirovaného tělocvičnami. Neboli pronikání tepláků do ulic. I proto si zvučná jména dávají na prezentaci svých kolekcí pro olympioniky záležet a do poslední chvíle precizují a i tají, v čem vyšlou „svůj“ tým na zahájení her.

Česká olympijská kolekce? Psychedelická košile a kalhoty, co vyšly z módy

Do módního olympijského klání se v dresu Adidasu zapojila Stella McCartneyová za Velkou Británii, Lacoste vybavil reprezentanty galského kohouta, Italové předvedou návrhy Giorgia Armaniho a švédští olympionici podpoří prodeje domovského fast fashion řetězce H&M.

Podle hodnocení různých módních serverů pak nejlepší návrhy předvedlo sourozenecké duo Dan a Dean Catenovi se značkou DSquared2 v červenočernobílé kolekci pro Kanadu. I když třeba britský Guardian jízlivě poznamenal, že kanadské teplákovky připomínají éru sovětských sportovců – „zřejmě jako pocta z olympiády vyhozeným ruským atletům“.

Kromě oficiálních olympijských značek ovšem umí využít sportovní šílenství ve světě (dívat se na hry má dle odhadů až 3,5 miliardy lidí) černí koně – nebo možná pasažéři – módních klání. Jde o firmy nebo značky, které se spojí s konkrétním víc než nadějným budoucím medailistou, a ne s celým olympijským cirkusem jako takovým. Jasně, má to svá omezení, nesmí používat logo s kruhy a jejich reklamy nesmí ani trochu zavánět olympiádou.

Třeba značka Under Armour není olympijským sponzorem, ale kdo to pozná, když od jara běží její velmi zdařilý spot s legendárním plavcem Michaelem Phelpsem? Nebo značka Aeropostale. Ta angažovala americkou zlatou medailistku gymnastku Aly Raismanovou.

Představení české olympijské kolekce pro Rio.

A svezou se i ti, kdo se sportovní módou nemají mnoho společného. Třeba speciální řadu Riem inspirovaných modelů vypustil na trh americký moderátor Ryan Seacrest, který je nejznámější z talentové show American Idol.

Zkrátka v těchto dnech móda a sport jedno jsou. Ostatně jednou z hvězd zahajovacího ceremoniálu bude Giselle Bündchenová, topmodelka brazilského původu.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...