Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syté a agresivní barvy. Letní kolekce návrhářky Procházkové září

Móda

  9:15
PRAHA - Veselé barevné módní kombinace pro jaro a léto 2011 představila dnes v pražském paláci Lucerna návrhářka Jaroslava Procházková. Úpletovou kolekci nazvanou United Colours of Lucerna předvedly na koberci prostřeném v pasáži přímo pod sochou svatého Václava, sedícího na břiše mrtvého koně, populární české herečky, zpěvačky i profesionální modelky.

Zářivé barvy na oblečení. foto: Shutterstock

Poněkud prokřehlé obecenstvo odměnilo jejich výkon nadšeným potleskem.

"Jsou to jasné, syté až agresivní barvy. Červená, oranžová, fialová či růžová se prolínají na jednobarevných hladkých plochách nebo v luxusních designových vzorech. Je to elegantní styl, ale také velmi pohodlná sportovní móda," řekla o nové kolekci Procházková.

Materiály, co na ženě vlají
Pro modely autorka využila zejména materiály z viskózových vláken, které podle ní působí velmi lehce a na ženě doslova vlají. "Bavlna to nedokáže. Je to jednoduché, ale velmi ženské," uvedla.

Upozornila, že pro jaro a léto je vhodně zvolený úplet velmi efektní a zároveň praktický materiál. "Je chladivý a člověk se v oblečení nepotí," uvedla. Zdůraznila, že raději než bavlnu používá syntetické směsi nebo pravé hedvábí. "Čím víc se to nosí, tím lépe vypadá," uvedla.

Letní trička, šaty, sukně i bolerka modelky předváděly bez ohledu na chladné počasí. Svůj projev herečky na molu doplnily vlněním, tanečními kroky i zářivým úsměvem. "Díky barvám vypadají všechny krásně. Vyzařovala z nich energie," radovala se designérka.

Předváděla i Martha Issová
"Mám ráda barevné věci. Pletená móda ale není zrovna můj ´šálek čaje´," přiznala v rozhovoru pro herečka Martha Issová, která si užila premiéru v roli modelky. "Jsou to velmi zajímavé věci a krásné barvy," zhodnotila dále kolekci. Ocenila, že jde o oblečení pohodlné, které se může velmi variabilně kombinovat.

S autorkou modelů se Issová zná díky filmu Děti noci, v němž hrála, zatímco Procházková pro ní vytvořila filmové kostýmy. Sama prý vnímá módu jako "komunikaci se světem". "Vším, co si člověk bere na sebe, dává najevo, jaký je a jak svět sám vnímá," uvedla. Dodala, že si oděvy nevybírá podle návrháře, ale podle momentální nálady.

Veselé modely
Podle Světlany Nálepkové působí všechny modely až neuvěřitelně vesele. Sama je prý také tak vnímá. "Nosím spíš černou a je to pro mě velký nezvyk," řekla herečka, která na molu zářila v jasně červených nebo fialových šatech. V běžném životě ale prý dává přednost spíše sportovní konfekci.

Práci na molu si herečka užívá. "Na jevišti mám vždy trému. Tady člověk nemá žádnou odpovědnost," ocenila. V roli modelek se představily také Tatiana Vilhelmová, manželka herce Luďka Soboty Adriana, moderátorka Nikol Moravcová nebo profesionální modelka Dina.

Důležitý je styl
Podle Procházkové se pletená móda může výtečně kombinovat s různými materiály a oděvy. "Vzniká styl, který oslovuje lidi různého věku či velikostních kategorií," řekla designérka. Upozornila, že luxusní hedvábné svetry velmi dobře vypadají v kombinaci s džíny nebo obyčejným tílkem. Silueta je pak dána limity těla. "Střihově nejde o nijak výstřední modely.Důležitý je styl. Chci, aby byly praktické, nositelné a příjemné," uvedla autorka. Zdůraznila, že úpletová móda si rozhodně nežádá dokonale ženské křivky. "Právě proto jsem jako manekýny vybrala ženy, z nichž většina nemá zkušenosti s modelingem. Dělám totiž módu pro normální lidi," uvedla.

Již podruhé Procházková uspořádala přehlídku v Lucerně, kde má butik i ateliér. "Čiší tady ze všech koutů ´člověčina´. Je tady znát ´zašlá sláva´ a je zároveň cítit noblesa. Má to lidské měřítko," řekla o výběru prostoru, který zaplnily desítky diváků.

Návrhářka ve své tvorbě sází na kvalitu materiálů a nadčasový design. Svou kolekci v minulosti předvedla na Fashion Trend Show v New Yorku. Módní objekty a filmové kostýmy vystavovala také na univerzitě v americkém Lincolnu.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...