Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová kolekce Valentina? Pestrobarevné medúzy včetně žahavých chapadel

Čekstajl

  6:22
Znáte takový ten táhlý filmový záběr, kdy nejdříve kamera najde širokou krempu klobouku, ta se pozvolna otáčí a my postupně můžeme zahlédnout tvář, až se po někdy až nekonečně dlouhém okamžiku objeví s mrknutím femme fatale oči hlavní hrdinky?

Medúza i perutýn. Nepřehlédnutelné klobouky z peří tvarově připomínající rosolovité medúzy s dlouhými chapadly či jedovaté perutýny na přehlídce značky Valentino zcela odvedly pozornost od samotných modelek, byť šlo o největší současné hvězdy. foto: Profimedia

Když tak si pusťte jen úvodní scénu z Hello, Dolly! s Barbrou Streisandovou. Tam si na odhalení obličeje všetečné dohazovačky počkáte tak dlouho, jako by bylo před premiérou nejstřeženějším tajemstvím, kdo ji bude hrát.

Takových pohledů by mohlo přibýt, pokud se uchytí trend, který se pokusil nadiktovat proslavený pařížský týden módy. Na mola vyslal extravagantní gigantické pokrývky hlavy z peří módní dům Valentino. Kreace připomínaly pestrobarevné medúzy včetně dlouhých žahavých chapadel nebo praporky zdobené jedovatými rybami perutýny. Modelkám stínily v některých případech natolik, že publikum stěží rozeznalo například jednu ze současných hvězd modelingu Kaiu Gerberovou.

Medúza i perutýn. Nepřehlédnutelné klobouky z peří tvarově připomínající...

Vlivný módní magazín Harper’s Bazaar návratu nepřehlédnutelných klobouků zatleskal. Elegantní výrazné klobouky jsou podle něj návratem k eleganci bohatých paniček 80. let. Pokud si to chcete lépe představit, vzpomeňte si na Alexis Colbyovou z Dynastie, kterou hrála Joan Collinsová. Jak trefně poznamenává Harper’s Bazaar, „možná že kreace od Valentina nejsou úplně praktické na ulici či v hromadné dopravě, rozvodovému stání ve stylu Joan Collinsové ale dodají šmrnc“. U toho stojí za to připomenout, že herečka a dáma britského impéria má za sebou rozvody čtyři.

Teď bez legrácek. Klobouky jsou rozhodně skvělým způsobem, jak posunout elegantní outfit o úroveň výše. Dávají mu totiž aristokratický šmrnc. Jen je třeba zdůraznit, že patří právě k elegantnímu šatníku. Takže tenisky a péřové bundy k širokým krempám vážně neladí, a to ani v případě, že se oblékáte hodně extravagantně. Tady by se snaha sloučit neslučitelné skoro jistě minula účinkem.

Rok, kdy móda upře zraky na Východ

Ještě vsuvka ze společenského chování. Na rozdíl od mužů nejsou ženy nuceny odkládat klobouk. Pro pány platí pravidlo, že jakmile se ocitnou pod střechou, musí všecko z hlavy pryč (klobouk, kšiltovka či kulich). U dam se počítá s tím, že při odložení pokrývky je třeba upravit účes, a tak ji odkládá, pokud chce, až ve chvíli, kdy k tomu má příležitost. Bonton ale dovoluje si klobouk ponechat i ve společenském prostředí a striktně se odkládá jen při jídle a v divadle (tedy pokud dáma není v lóži).

Jen upozornění na závěr. Zase si pomůžeme muzikálem Hello, Dolly!. Když dámy v kloboučnictví řeší, jaký výtvor si jedna zákaznice objednala, zazní: „Třešně a peří, třešně a peří! To asi, aby někoho klofla!“ Neboli když už se vrhnete do elegantního světa pokrývek hlavy, mírněte zdobnost, ať nevypadáte jako ze šantánu.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete