Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Toužíte po originálním šperku? Zkuste internet

Recycle art - tak se jmenuje kurs netradičního zpracování plastů v Ekocentru Brno. Účastnice kursu si mohly vyrobit z plastových lahví například naušnice, náhrdelník a jiné šperky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recycle art - tak se jmenuje kurs netradičního zpracování plastů v Ekocentru Brno. Účastnice kursu si mohly vyrobit z plastových lahví například naušnice, náhrdelník a jiné šperky. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Chcete si pořídit originální šperk? Nemusíte pro něj přímo do galerie. Lidé, kteří donedávna tvořili jen pro své potěšení, stále častěji nabízejí své výrobky k prodeji na internetu. Snadno si tak vytvoříte vlastní, osobitý styl.

"Kreativní tvorbě nahrávají módní trendy. V umění se v posledních letech prosazují květinové motivy, ornamenty, zdobnost. Šperkům, včetně amatérských, to přeje," řekla výtvarnice Věra Nováková.

Podle autorky designových šperků je v současné době velká poptávka po originální tvorbě. "Lidé si stále víc cení ruční práce. I to, co bylo dříve opovrhované, má v současné době respekt," uvedla.

Zájemce však mnohdy odrazuje cena výrobků, které představují profesionální šperkaři. O to více pak oceňují neotřelou nabídku, kterou v internetových obchodech nabízí lidová tvořivost. Oceňují navíc možnost osobního kontaktu s autorem.

"Nakupující vědí, že jde o výrobek, který vytvořil někdo reálný. Nenakupují v obchodě, kde je něco z Číny, ale mají kontakt s konkrétním tvůrcem," řekl Jiří Kubeš. Na svém portálu www.fler.cz zprostředkovává prodej autorské tvorby, včetně šperků. Mezi lidmi, kteří svou práci na těchto stránkách prezentují, jsou většinou autoři, pro které je tvorba koníčkem.

Na internetu můžete pořídit originální šperky a dekorace.

Vystavením svých výrobků na internetu se mnohdy pouze chtějí pochlubit svou zručností. Mnozí ale sklízejí uznání a obdiv. To je pak motivuje k rozšíření aktivit. "Hodně šperků je v kategorii bižuterie. Lidé kombinují výrobky určené ke komponování. Mnozí se ale zdokonalují a poté pracují se stříbrem nebo s mědí, které zpracovávají řemeslným způsobem," uvedl Kubeš.

Podle něj tak lidé mohou upozornit na svůj talent a využít šanci, kterou by jinak nedostali. "Máme asi deset uživatelů, kteří se za zhruba půldruhého roku vypracovali v žádané autory. Pracují se stříbrem. I profesionálové jsou překvapeni, že o podobné výrobky je takový zájem," uvedl Kubeš. Podle něj mají někteří autoři vysoké prodeje a mohou se podobným způsobem i uživit.

Podle Novákové se spousta autorů takto projevuje z nedostatku jiné příležitosti. "Jsou na mateřské nebo nemají možnost nabízet standardní cestou v kamenných galeriích. Je to demokratický prostor a stačí pár fotografií," vysvětlila.

Cenová nabídka v amatérských internetových prodejnách je velmi pestrá. Originální náušnice přijdou na 60 korun, ale také na 3000 i více. "Stříbrné šperky jsou poměrně levné. Neprofesionální tvůrci si své práce tolik neváží, nebo pouze zkouší a neví, kolik by mohli žádat. Profesionální práce ale má také profesionální cenu," uvedl Kubeš.

Podle něj zájmu o autorskou amatérskou tvorbu napomáhá internet. "Nakupující si může vybrat, s tvůrcem se seznámit, vyměňovat si názory. To v galeriích většinou není. Internet tomu dává přidanou hodnotu," uvedl.

Podobně jako v Česku se podle něj kreativní amatérská tvorba dobře prodává také v USA, Německu nebo v Polsku. "Češi mají zlaté ruce. Je tady rukodělná tradice. Podobná situace je ale také jinde. Je tam odklon od globálních značek, od masové produkce k individuální tvorbě," uvedl.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!