Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když se houpá, co nemá aneb Trumpovy příliš dlouhé kravaty

Čekstajl

  6:41
Letos se na divadelní prkna vrací legendární představení S Pydlou v zádech, které patřilo od 80. let k exhibičním kusům Josefa Dvořáka. V něm náruživá královnička v televizním záznamu v podání Jany Paulové lascivně pokukuje po mladém uniformovaném muži a lascivně se táže: „Vojáčku, copak se ti to houpá mezi nohama?“ Jen pro pořádek: Feldflaška.

Trump s klasickým gestem - zdviženými palci. foto: Reuters

Na tuto scénku si Čekstajl vzpomněl při pohledu na několik fotografií z veřejných vystoupení amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. A tentokrát ani podivuhodná vlasová kreace kontroverzního miliardáře neodvedla od módního faux pas pozornost. Muž Trumpova postavení si totiž neumí uvázat kravatu.

Dilema odhalených nohou. Kam si muž může vzít kraťasy?

To, co jej zrazuje, není kupodivu uzel, který bývá pro mnohé muže maturitou z motoriky. Ale délka vázanky, která mu sahá proklatě nízko. Její cíp směřuje Trumpovi přímo do rozkroku, což mimo jiné vzbuzuje pubertálně freudovské úsměšky.

Správně musí kravata končit u pásku. Minimálně se jej má shora dotýkat, maximálně cíp lícuje se spodní hranou spony pásku. Když se podíváme do českého politického žebříčku, tak za poslední roky se v této disciplíně pánové ministři, poslanci a spol. notně vylepšili. Předlouhé kravaty vidět nebývají. Maximálně příliš krátké, kdy svou roli většinou hrává blahobytné bříško.

Mnohem horší je to ovšem s uzly. Ty mají také pravidla. A ne všichni si je osvojili. Šířka uzlu se řídí límečkem košile. Široce vykrojený vyžaduje široký uzel a obráceně. Bohužel, pokud umíte jen jeden uzel, pánové, tak je třeba volit i jen příslušný typ límečku. A uzel nesmí být křivý, na což byl přeborník Jiří Paroubek – a stále má dost následovníků. Když není rovně a patřičné délky, tak kravata ztrácí kouzlo.

Donald Trump
Donald Trump

Správně totiž opticky prodlužuje a zeštíhluje mužskou postavu. Je to jediný svislý prvek, a když není svislý, vypadá nakřivo všechno. Vzhledem k tomu, že kravata jinou než estetickou funkci nemá, je to pak skutečně špatný výsledek trápení s jejím uvázáním. Vrcholným číslem, které je ještě poměrně často na české politické scéně k vidění, je povolený poslední knoflíček a přes něj uvolněný uzel kravaty. Pokud košile škrtí, znamená to, že je nositeli malá. A jediným řešením je koupit si větší, ne povolovat ji pod krkem.

A jen drobná poznámka na závěr. Při běžném provozu, tedy pokud nejste kreativec, jenž svým outfitem dává najevo svou bezbřehou touhu tvořit, je pevně svázána se sakem. Sundává-li pán (samozřejmě se svolením okolí) sako, pak jde dolů i kravata. Že pod sakem musí být bezpodmínečně košile s dlouhým rukávem, jehož manžeta vykukuje z rukávů, snad není třeba připomínat.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...