Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Íránu musí mít na hlavě šátek i figuríny za výlohou

Móda

  9:49
TEHERÁN - Íránská policie vyzvala obchodníky, aby ve svých výlohách nevystavovali figuríny bez pokrývky hlavy nebo s nezakrytými částmi těla. Uvedená opatření jsou zatím nejnovějším krokem v celostátní íránské kampani proti západním kulturním vlivům.

Íránská policie tvrdě postihuje nedodržování striktních náboženských pravidel oblékání. foto: Lidové noviny

"Používání figurín, které mají obnažené části těla a nemají na hlavě hidžáb (muslimský závoj zakrývající hlavu a krk) je v obchodech zakázáno," uvedla ve svém stanovisku citovaném agenturou IRNA íránská mravnostní policie.

"Ukazování kravat a motýlků za výlohami ... a prodávání dámského spodního prádla muži je zakázáno," uvádí se dále v policejním sdělení.

V minulosti podobná nařízení vstoupila v platnost na začátku íránského horkého léta a brzy poté vyzněla do ztracena. Loni se však důraznost tažení proti těsným dámským kalhotám a mužům s účesy v "západním" stylu protáhla až do zimy.

Lidé, kteří příkazy ohledně oblékání nedodržují, jsou většinou při prvním porušení pokáráni, někdy stráví i krátký čas na policejní stanici.

Pokud se však porušování pravidel opakuje, mohou být provinilci zadrženi i na delší dobu, předvoláni před soud a navíc mohou být donuceni absolvovat školení o dodržování zákonem stanovených předpisů.

Tato nařízení jsou častěji porušována v bohatších městských čtvrtích. Pro obyvatele chudších vesnických oblastí bývá konzervativní odívání běžnou normou.

Íránská policie tvrdě postihuje nedodržování striktních náboženských pravidel oblékání od roku 2005, kdy do prezidentského úřadu nastoupil Mahmúd Ahmadínežád.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat