Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Íránu musí mít na hlavě šátek i figuríny za výlohou

Móda

  9:49
TEHERÁN - Íránská policie vyzvala obchodníky, aby ve svých výlohách nevystavovali figuríny bez pokrývky hlavy nebo s nezakrytými částmi těla. Uvedená opatření jsou zatím nejnovějším krokem v celostátní íránské kampani proti západním kulturním vlivům.

Íránská policie tvrdě postihuje nedodržování striktních náboženských pravidel oblékání. foto: Lidové noviny

"Používání figurín, které mají obnažené části těla a nemají na hlavě hidžáb (muslimský závoj zakrývající hlavu a krk) je v obchodech zakázáno," uvedla ve svém stanovisku citovaném agenturou IRNA íránská mravnostní policie.

"Ukazování kravat a motýlků za výlohami ... a prodávání dámského spodního prádla muži je zakázáno," uvádí se dále v policejním sdělení.

V minulosti podobná nařízení vstoupila v platnost na začátku íránského horkého léta a brzy poté vyzněla do ztracena. Loni se však důraznost tažení proti těsným dámským kalhotám a mužům s účesy v "západním" stylu protáhla až do zimy.

Lidé, kteří příkazy ohledně oblékání nedodržují, jsou většinou při prvním porušení pokáráni, někdy stráví i krátký čas na policejní stanici.

Pokud se však porušování pravidel opakuje, mohou být provinilci zadrženi i na delší dobu, předvoláni před soud a navíc mohou být donuceni absolvovat školení o dodržování zákonem stanovených předpisů.

Tato nařízení jsou častěji porušována v bohatších městských čtvrtích. Pro obyvatele chudších vesnických oblastí bývá konzervativní odívání běžnou normou.

Íránská policie tvrdě postihuje nedodržování striktních náboženských pravidel oblékání od roku 2005, kdy do prezidentského úřadu nastoupil Mahmúd Ahmadínežád.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!