Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barevné, kreativní i retro. Jaké kabelky letí?

Móda

  12:30
PRAHA - Doby, kdy si žena pořídila jednu kabelku na zimu a druhou na léto, jsou pryč. Nyní jich může mít hned několik a strídat je podle nálady. Současná móda dává tvary a materiály prostor ke kreativitě, ležérnosti i nadčasovosti a letos na jaře navíc září barvami.

Barevné a originální kabelky seženete na módní akci s názvem Code:Mode. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Do kabelkové módy se vrací i pouhý "dojem" luxusu, jemuž materiály ani zpracování neodpovídají. Otevírá to ale prostor pro to pořizovat si více kabelek.Drží se však i tradice a kvalita, které se odlišují od masové produkce.

Řada žen totiž ráda volí klasickou luxusní kabelku nebo originální "kousek", jenž vlastní pouze ony. Tyto kabelky jsou pak i dobrou investicí, hodí se pro mnoho příležitostí a vydrží několik let.

Dřív musela kabelka ladit s botami

"Jde o to, co člověka zaujme. Abychom si dnes říkali, co je módní, to je trochu komické, protože můžeme nosit všechno," řekla módní historička Jana Máchalová. Dřív bylo totiž těžko přijatelné, aby žena vyšla na ulici bez kožené kabelky, která by neladila s botami.

Barevné tašky a kabelky můžete koupit na různých designových akcích. Třeba na jarním Code:Mode.

Dnes jsou moderní velké tvary kabelek, průhledné kabely odkrývající "tajemství" nositelky i kabelky na řetízku, nově vynikají známá psaníčka do ruky a kabelky na zápěstí. Současná móda ale nediktuje. Přesto například stále platí pravidlo, že do společnosti a divadla, na koncerty či plesy se nosí co nejmenší kabelky.

"Ženy bohužel v současnosti kabelkám věnují málo pozornosti, nepovažují je za tak důležité a do společnosti si vezmou naprosto nevhodnou kabelku," posteskla si návrhářka Jaroslava Procházková.

Kabelky jsou i sběratelskou vášní

Menší plocha kabelky podle návrhářky Daniely Flejšarové přitom přímo vybízí stát se šperkem - s výšivkou, korálky, koláží, z efektních hadích či krokodýlích kůží nebo laku. "Jsou dokonce sběratelskou vášní," poznamenala Flejšarová.

Kabelka od Marc Jacobs z nové jarní kolekce

Současná kabelková móda se podle Máchalové vrací k retru, avšak v novém provedení a nových kombinacích materiálů. Kombinuje se například useň s potištěnou nebo tkanou textilií či vyšívaným plátnem nebo proutím, vyrábí se i z vysoce leštěné nebo patinované krokodýlí kůže. Důležitý je přitom nápad.

Ve svých kolekcích se k minulosti obrátily i některé luxusní značky, jako je Gucci, Louis Vuitton nebo Chanel. Například tradiční řemeslný Hermes se v jednom ze svých modelů nově inspiroval stolními hodinami z 30.let a jako neoklasiku nabízí mimo jiné i větší etnokabelu z vyšívaného plátna na způsob indiánských ponč a přehozů.

"Tvary a styly jsou velmi různé. Některé zákaznice mají rády pevnější, kufříkové tvary. Jiné dávají přednost měkkým vakům. Nosí se vše," připustila také návrhářka Marie Štorková, která vytváří originální kabelky na přání zákaznic. Záleží podle ní na ženě, kolik chce investovat. Zaujmout prý musí také interiér kabelky. Zákaznice si tak může například do podšívky nebo přímo na vnitřní kůži kabelky nechat vyšít své iniciály.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!