Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

V módě stačí jediné přikázání - Oblékejte se podle toho, jaké tělo máte

Halina Pawlovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halina Pawlovská | foto:  Dan Materna, MAFRA

Blíží se léto a hrozí, že přibude tropických dní, které vedou lidstvo k touze po odhalování různých partií těla. Znalci módy se tohoto období tak trochu děsí a v zásadě průběžně národu udělují rady. Co jak kombinovat. Co určitě nenosit, i kdyby na vás mířili kalašnikovem ukrajinští separatisté. Co patří do města, co na letní party a co na procházku do lesa. Z módy, která má být vlastně především hrou, se stává džungle pravidel, která se pak ještě v řadě případů v čase mění.

Proužky a kostičky se kombinovat nemají. Když ale občas vidíte přehlídky předních značek, ptáte se, jak to, že tam se to smí. Příčné pruhy rozšiřují, takže pokud máte kila navíc, jsou vám zapovězeny. I silnější dáma ovšem unese správně střižené námořnické tričko a nevypadá nevzhledně. Bílá kravata se nehodí k ničemu. No to je sice pravda, ale bez ní by byly gangsterské večírky nepředstavitelné. A pak samozřejmě oblíbená výtka k českým luhům a hájům v létě: ponožky do sandálů (variantně do lodiček) jsou absolutní tabu. I to však již přehlídková mola prolomila.

Aby zrak estétů, ale i lidí s méně pěstěným cítěním pro krásno trpěl méně nebo bezmála vůbec, stačilo by přitom dodržovat jedno jediné pravidlo. A to by mohlo dostačovat i jako ultimativní módní přikázání. Visí údajně (ale může jít o žertík na sociálních sítích) na ceduli u vstupu do jednoho z amsterdamských parků a zní: Oblékejte se podle toho, jaké tělo máte, ne podle toho, jaké byste chtěli mít. A v létě to platí dvoj- i trojnásob.
Vyhneme se tak pohledům na rachitická těla, kolem nichž vlají nátělníky určené kulturistům. Nebudeme se muset zabývat myšlenkou, jak moc řeže to špagetové ramínko uvězněné v hoře špeku.

Uchráníme se děsu, že ten knoflíček z extrémně napnuté vypasované košile na nepatřičně objemném těle uletí a někomu vystřelí oko.
Lezoucí špek je jiná liga Pak už jen stačí, aby bylo oblečení čisté a bez děr tam, kde je výrobce nezamýšlel, a nositel umytý, a tím pádem voňavý. A v základu je vyhráno. Jistě dál budeme žehrat na ponožky v sandálech nebo na návštěvníky divadelních představení v outdoorovém oblečení (to nepatří tedy ani do ulic města, ale co už). Jenže to je o konkrétním pocitu nositele a pozorovatele. Lezoucí špek z notně obtažených bokových kalhot nebo zpod trička vyčuhující „pivní vana“ jsou zkrátka jiná liga. A než se zbavíme těchto nešvarů, nemá rozčilování se nad bílými ponožkami v mokasínech či fialovými saky, nebo dokonce celými obleky, reliktu to 90. let, smysl.
Samozřejmě existují výjimky z tohoto zlatého pravidla, které na tom staví svou image. Takže Halina Pawlowská se prostě až do posledního dechu bude soukat do super elastických věcí velikosti S. Ale přiznejme si, že jsou prostě hvězdy a hvězdičky, jimž jsou tyto úlety odpuštěny.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!