Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Války ovlivňují módní trendy, nejlépe se to ukáže v retrospektivě

Móda

  11:08
NEW YORK - První světová válka obohatila svět módy o trenčkoty a kratší sukně. Druhá válka přispěla k oblibě sportovního oblečení, módním hitem se díky ní staly i nárameníky a vosí pasy. Vietnamská válka zase přinesla inspiraci vojenským oblečením.

Donatella Versaceová vybrala pro svou kolekci motiv "romantické image" příslušníků francouzské armády. foto: AFP

Válečné doby výrazně ovlivňovaly podobu amerického módního stylu. Zřejmě ani války v Afghánistánu a Iráku nebudou v tomto směru výjimkou.

"Tyto války, které začaly v roce 2001 a 2003, zatím neměly na styl oblékání vliv, alespoň ne očividný," uvedla módní historička z Minnesotské univerzity Kahleen Campbellová. Může to být podle ní tím, že nešlo o konflikty takového rozsahu a významu jako byly obě světové války, ani nevzbudily velké protesty veřejnosti.

Campbellová ovšem upozornila, že pokud se dnešní situace bude posuzovat s delším časovým odstupem, může se nějaký odraz těchto válek v módním stylu rozpoznat.

Móda inspirovaná vojenským oblečením.

"Domnívám se, že zatím tyto vlivy nedokážeme zhodnotit. Je snazší zahlédnout je v retrospektivě." Takový časový odstup nebyl ovšem zapotřebí například během druhé světové války. Tehdy byl materiál na příděl, proto se v domácích dílnách začal používat nylon a umělé hedvábí jako náhrada za hedvábí a vlnu.

Z okupované Paříže navíc dlouho nepřicházely žádné nové módní podněty, proto američtí návrháři vyvinuli svůj vlastní ležérní styl. Lidé tehdy demonstrovali své vlastenectví třeba i pomocí mosazných knoflíků a bomberů.

Vojenských prvků bylo dříve více
"Nyní v módě neuvidíte tolik vojenských prvků, jako tomu bylo během světových válek nebo během války ve Vietnamu. V případě Vietnamu to ovšem bylo míněno jako ironie," uvedl kurátor Metropolitního muzea umění v New Yorku Andrew Bolton.

Kromě zvýšené obliby světlehnědé a hnědé barvy maskáčů se současné módní trendy příliš vojenským oblečením neinspirují.

"Je typické, že se ve válečného období objevuje sklon k praktickému způsobu oblékání, zatímco v časech míru panuje nápadná okázalost," reflektuje další vztah mezi módou a válkou Bolton. V uplynulých sedmi letech zažila Amerika obojí.

"V současnosti zaznamenáváme spíše oblibu místních módních tvůrců, ačkoli je to zřejmě více způsobeno ekonomickými faktory než válkou," poznamenal Bolton.

"V posledních několika letech jsem často přemýšlela, že kdyby byl ještě naživu francouzský návrhář Yves Saint Laurent, jestli by vytvořil oděvní kolekci inspirovanou Afghánci a předvedl ji na přistávací ploše," svěřila se Campbellová.

Móda už nepředstavuje politické stanovisko
Americký návrhář Tommy Hilfiger na konci 90. let a zvláště po 11. září 2001 svoje modely zdobil americkými hvězdami a pruhy, ale nyní už tento styl v jeho kolekci neuvidíte.

"Když začala válka s Irákem, expandovali jsme výrazně do Evropy, a tak jsme se rozhodli červenou, bílou a modrou barvu omezit," vysvětlil Hilfiger.

Hilfiger do své současné produkce zařadil také bundy a kalhoty vojenského stylu, ale ty jsou záměrně vyvedené v konzervativních barvách.

"Začínal jsem podnikat v roce 1969, tehdy to byla jedna velká revoluce. Všichni jsme se bouřili proti státnímu zřízení, nechali jsme si narůst dlouhé vlasy, nosili jsme zvonové kalhoty a hippie oblečení, abychom vyjádřili své stanovisko proti systému. Chtěli jsme mír a lásku a cítili jsme, že politici usilují o komercialismus a válku," zavzpomínal Hilfiger.

"Nyní už móda tolik nepředstavuje politické stanovisko, demonstruje jednoduše módní vkus daného člověka," dodal.

Autoři: ,