Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Cudné plavky muslimek vyžadují už i Američanky

Muslimské ženy na pláži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimské ženy na pláži | foto: Shutterstock

WASHINGTON Při koupání platí ve Spojených státech alespoň u některých žen zdrženlivost. Četné firmy tu proto uvádějí na trh kolekce koupacích oděvů, které si získávají stále větší oblibu mezi věřícími židovkami, muslimkami či křesťankami, ale také mezi ženami plných tvarů a mezi těmi, které trpí alergií na slunce.

"Nepochybně tady vznikla potřeba," vysvětluje Regine Tessonová pro agenturu AFP, která před necelými deseti lety založila butik Aqua Modesta nabízející plavky zakrývající větší část těla. Ty lze koupit v jejím obchodě v New Yorku.

"Mnohé ženy to vyhledávají, já jako první," říká šéfka firmy, ortodoxní židovka. Vysvětluje, že vytvořila svou kolekci právě proto, že na trhu nebyl žádný výběr. Žádné bikiny nebo jednodílné plavky: Aqua Modesta nabízí čtyřdílný koupací oděv: podprsenku, leginy ke kolenům, sukénku a horní díl s rukávy. Vše je lehké, pohodlné, rychle to schne a tkaniny vyrobené ve Spojených státech nejsou průsvitné.

Plavky mají dlouhé rukávy a kalhoty

Ve Sterlingu ve státě Virginie na východě Spojených států založila značku Primo Moda Zeena Altalibová, která rovněž nemohla na trhu najít nic, co by bylo, jak říká, "pěkné, mělo styl a střih respektující cudnost". Kromě šatů a sportovního oblečení nabízí tato muslimka plavky, které respektují nejpřísnější muslimské předpisy: mají dlouhé rukávy, kalhoty až ke kotníkům a šátek na hlavu.

Cudné plavky - ilustrační foto.

Cudné plavky značky Primo Moda.

V zemi, která je již i tak více puritánská než stará Evropa a v níž se setkávají náboženství celého světa, rostou butiky nabízející "cudnou" módu jako houby po dešti. Hydrochic nabízí trička a topy bez rukávů, ale s diskrétním výstřihem.

Styl 50. let se opět vrací do módy

Wholesomewear prodává světlé trikoty, které se nosí pod pytlovitými šaty v černé nebo modré barvě "pro nejaktivnější plavkyně". Jenclothing navrhuje pro mormonky plavky ve stylu 50. let, který se vrací do módy.

Regine Tessonová před vytvořením své kolekce navštěvovalo školu designu. "Musel jsem pak dělat pravý opak toho, co jsem se tu naučila," říká s úsměvem. "Učili jsme se zdůrazňovat prsa, paže, všechny tyto ženské sexy formy, ale já jsem je naopak musela potlačovat," zdůrazňuje. Dodává, že podle jejího náboženství má být žena mimo ložnici pěkná, nesmí však vyvolávat sexuální touhu.

Látka plavek má tendenci lepit se na kůži. "Musíte dávat pozor, kam až lze jít, zároveň ale musejí plavky plnit svou funkci," říká. Všechny majitelky těchto firem uvádějí, že se prodej jejich plavek neustále zvyšuje, ale že je těžké vzhledem k anonymitě internetu odhalit důvod.

Muslimky chtějí také sportovat, ale cudně

"Životní styl muslimek se změnil," soudí Zeena. "Chtějí se podílet na aktivitách svých dětí, jezdit na kajaku, chodit na pláž, zkrátka využívat všeho toho, co nám Bůh a Příroda nabízejí, a přitom chtějí mít odpovídající oblek." "Vidím mnoho žen, které by se nikdy neprocházely ve spodním prádle, ale na pláži to dělají," stěžuje se Nicole na křesťanském blogu Created to be His.

V jiném blogu se hovoří o "feministkách, které slibují svobodu, ale ve skutečnosti je žena omezena na představu, že musí ukazovat své tělo každému, kdo je chce vidět".

Joan Fergusonová, zakladatelka Wholesomewear v Oregonu na severozápadě Spojených států, má vysoký odbyt díky náboženskému přesvědčení, ale konstatuje, že má stále více zákaznic, které chtějí skrýt svou tloušťku, chtějí se lépe chránit před sluncem nebo s nástupem vyššího věku odkládají malé plavky.

Jiné hovoří o kožních nemocech či jizvách po chirurgických zákrocích. Přestože prodej "cudných" plavek roste, zůstává pouhou skulinou na trhu: dvojdílné plavky tvoří podle specializovaného marketingového serveru IbisWorld 68 procent prodeje koupacích oděvů pro letošní rok.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...