130 let
Pokud se na bleší trh vypravíte ráno, můžete najít skutečné poklady.

Pokud se na bleší trh vypravíte ráno, můžete najít skutečné poklady. | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Vintage z bleších trhů. Co vše se dá ulovit?

Móda
  •   7:00
Staré fotoaparáty, použitý porcelán... na „blešáku“ seženete takřka cokoli. A na specializovaných se i dobře a šmrncovně obléknete.

V prostorách bývalého závodu ČKD v pražských Vysočanech se na rozlehlé ploše 50 000 m2 každý víkend setkávají milovníci starých věcí i prodavači prošlého zboží. Pokud se sem vypravíte již brzy ráno, máte jedinečnou šanci najít mezi provizorními stánky s nejrůznějšími kuriozitami i cennosti, které nikde jinde neseženete.

Vstupenka do tohoto neobvyklého světa stojí pakatel – za dvacet korun, které zaplatíte u vstupního turniketu, se vám dostane jedinečné příležitosti navštívit největší bleší trh u nás. Stačí se jen obrnit trpělivostí a nebát se smlouvat, leckterý místní prodejce ceny svého zboží neúměrně nadsazuje. Na druhé straně se v Kolbence dá najít téměř vše, na co si vzpomenete: od starých obrazů, šperků či nádobí po elektroniku a kosmetiku. Dokonce tu mají i prošlé potraviny.

Bleší trh - ilustrační foto

Od pečení koláčů k blešímu trhu

To v prostorách pražské MeetFactory panovala v srpnu 2010 jiná, mnohem důvěrnější nálada. Tehdy se tu odehrál první bleší trh s názvem Cakebreak. Před bývalou tovární halou postávaly či posedávaly partičky lidí v družném hovoru, zatímco uvnitř ve velkém sále nabízeli prodejci obnošené zboží. Ti, na které nevyzbylo místo v budově, své věci rozložili i na dvorku za halou. Za hudebního doprovodu dýdžejů se pak čile obchodovalo především s oblečením, kabelkami, šperky a dalšími produkty módního průmyslu, sem tam se objevily i knihy a doplňky do bytu.

Cakebreak svůj název dostal podle kuchařské záliby zakladatelek Evy Balaštíkové a Kateřiny Prokešové – pečení veganských dortů. "Hrozně rády pečeme sladké a naše výtvory jsme si přály někde prezentovat. Zároveň nás baví i bleší trhy. Rozhodly jsme se proto, že se pokusíme o takovou malou akci pro kamarády a domluvily jsme se s dramaturgem MeetFactory na pořádání prvního trhu," říká Eva Balaštíková.

Bleší trhy v Berlíně

Berlín je poslední dobou známý hlavně svou alternativní kulturou a blešími trhy. Ve městě se jich každý týden koná několik a dají se zde pořídit jedinečné kousky od oblečení až po nábytek. A i když popularit bleších trhů stále roste, ceny zůstávají nízké a ke konci prodejní doby prodejci rádi smlouvají.

Bleší trh na Boxhagener Platz, Ne: 10-18
Bleší trh na Arkonaplatz, Ne: 10-18
Bleší trh v Mauerparku, Ne: 8-18
Trhy v halách v Treptower, So-Ne: 7-18

Ten první však nebyl čistě bleší, vlastní výrobky na něm prodávali i mladí designéři. Už pro druhé pokračování ale stanovily zakladatelky pravidlo, že věci mohou být pouze z druhé ruky. "Protože jsme chtěly, aby nabídka zboží byla pestřejší, pokusily jsme se udělat jednu z akcí půl o módě, půl o jiných věcech, jako o knihách nebo nádobí. To se však nepodařilo, oblečení stejně zastínilo ostatní nabídku," vzpomíná Eva Balaštíková.

Cakebreak se v MeetFactory konal celkem pětkrát a během jednoho odpoledne dokázal přilákat až tisícovku převážně módních nadšenců. Přestože si získal spoustu příznivců, rozhodly se jej organizátorky letos ukončit. V srpnu, přesně rok po konání premiérového Cakebreaku, se uskutečnil naposledy. "Řekly jsme si, že v tom nejlepším se má přestat," vysvětluje Eva Balaštíková. S blešáky ale rozhodně neskončily. Opět společně s Kateřinou Prokešovou začaly plánovat "specializované blešáky". Jejich první designová burza věnovaná 80. letům pod názvem Osmdesátky jsou víc než David Bowie se otvírá tuto sobotu v pražské Fotograf Gallery.

Bleší trh

Berlínská bleší inspirace

"Osobně mám nejraději bleší trhy v zahraničí, především v Berlíně. Narazíte tam na věci, o kterých ani nevíte, že mohou existovat. Navíc tam lidé trhy považují za součást kulturního života," popisuje jeden z velkých zdrojů inspirace Cakebreaku Eva Balaštíková.

Právě v Berlíně totiž patří bleší trhy k oblíbeným víkendovým aktivitám. Téměř každá čtvrť nějaký pořádá. Zachovalé retro kousky však samozřejmě seženete i v Londýně (např na blešáku Portobello Market), Vídni (největší bleší trh, Naschmarkt, najdete přímo v centru, kousek od známého nákupního bulváru Mariahilfer Strasse) a v dalších (nejen) evropských metropolích. V zahraničí je však nabídka zboží často mnohem více specializovaná, takže můžete narazit i na trh, kde se prodávají pouze knihy nebo staré gramofonové desky.

Gottovo elpíčko z Drážďan

V České republice mají bleší trhy velkou tradici. Proslulé byly burzy z osmdesátých let, na kterých si vyměňovali hudební fanoušci desky a kazety v tehdejší ČSSR nedostupných kapel. Kvůli tajné policii se místa neustále měnila. Dnes najdeme specializované "blešáky" na několika místech v Praze, ale konají se i v Ostravě, Olomouci, Brně nebo třeba v Jihlavě.

Zatímco starším lidem připomínají retro předměty z 50. až 80. let, jejich mládí strávené v komunistické éře, mladí vítají originální kousky s nadšením. A mnozí se za nimi vydávají i do zahraničí. "Při své poslední návštěvě blešího trhu, který jsem náhodou objevila v Drážďanech, jsem si domů kromě několika LP s německými hity Karla Gotta dovezla také bílou sošku pelikána ve stylu Expo 58," popisuje své úlovky studentka Tereza Douchová.

Autor: Soňa Kacerovská