Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrátí se šaty Marilyn Monroe do New Yorku?

Móda

  14:00
NEW YORK - Proslulé bílé šaty, které měla na sobě Marilyn Monroeová ve filmu Slaměný vdovec, se možná vrátí do New Yorku, kde je závan vzduchu v metru rozevlál a poslal do filmové historie.

Marilyn Monroe

Technologická firma se sídlem v New Yorku pořádá sbírku, aby mohla koupit šaty na aukci, která se koná v červnu v Los Angeles, a umístit je na trvale viditelné místo, nejspíš do muzea.

"Šaty Marilyn Monroeové z filmu Slaměný vdovec jsou součástí její ikony, stejně jako její oslňující krása," řekla Darlene Newmanová z firmy inQuicity, výrobce aplikace smartphone, který za sbírkou stojí. "Je to rovněž kousek živé historie a kultury New Yorku, který si zde zaslouží mít svůj stálý domov.

Společnost založila webovou stránku www.savethedress.org, aby přilákala dárce, kteří by byli zmíněni při každé výstavě šatů. Podle odhadů aukční síně History, která má prodej na starosti, má tento módní kus hodnotu mezi jedním a dvěma miliony dolarů (17 až 34 milionů korun).

Majitelkou róby je nyní herečka Debbie Reynoldsová a šaty jsou součástí její velké kolekce hollywoodských kostýmů a rekvizit, které se budou dražit 18. června. Mezi nimi jsou i kostýmy z filmu Čaroděj ze země Oz, Jih proti Severu a Kleopatra. William Travilla, návrhář šatů, který získal cenu Akademie, propůjčil své jméno na podporu kampaně firmy inQuicity.

Marilyn Monroe

Monroeová natočila původně proslulou scénu na Lexington Avenue blízko 52. ulice na Manhattanu, obklopena obrovským davem fotografů a přihlížejících. Hluk davu byl tak velký, že režisér filmu Billy Wilder musel scénu natočit kvůli zvuku znovu.

Pokud bude dražba úspěšná, inQuicity hodlá vzít šaty na turné po USA, než je trvale umístí na zatím blíže neurčené místo v New Yorku.

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat