Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Vrátí se šaty Marilyn Monroe do New Yorku?

Marilyn Monroe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marilyn Monroe |

NEW YORK Proslulé bílé šaty, které měla na sobě Marilyn Monroeová ve filmu Slaměný vdovec, se možná vrátí do New Yorku, kde je závan vzduchu v metru rozevlál a poslal do filmové historie.

Technologická firma se sídlem v New Yorku pořádá sbírku, aby mohla koupit šaty na aukci, která se koná v červnu v Los Angeles, a umístit je na trvale viditelné místo, nejspíš do muzea.

"Šaty Marilyn Monroeové z filmu Slaměný vdovec jsou součástí její ikony, stejně jako její oslňující krása," řekla Darlene Newmanová z firmy inQuicity, výrobce aplikace smartphone, který za sbírkou stojí. "Je to rovněž kousek živé historie a kultury New Yorku, který si zde zaslouží mít svůj stálý domov.

Společnost založila webovou stránku www.savethedress.org, aby přilákala dárce, kteří by byli zmíněni při každé výstavě šatů. Podle odhadů aukční síně History, která má prodej na starosti, má tento módní kus hodnotu mezi jedním a dvěma miliony dolarů (17 až 34 milionů korun).

Majitelkou róby je nyní herečka Debbie Reynoldsová a šaty jsou součástí její velké kolekce hollywoodských kostýmů a rekvizit, které se budou dražit 18. června. Mezi nimi jsou i kostýmy z filmu Čaroděj ze země Oz, Jih proti Severu a Kleopatra. William Travilla, návrhář šatů, který získal cenu Akademie, propůjčil své jméno na podporu kampaně firmy inQuicity.

Marilyn Monroe

Monroeová natočila původně proslulou scénu na Lexington Avenue blízko 52. ulice na Manhattanu, obklopena obrovským davem fotografů a přihlížejících. Hluk davu byl tak velký, že režisér filmu Billy Wilder musel scénu natočit kvůli zvuku znovu.

Pokud bude dražba úspěšná, inQuicity hodlá vzít šaty na turné po USA, než je trvale umístí na zatím blíže neurčené místo v New Yorku.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE V CHEMICKÉ VÝROBĚ AŽ 25.000

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč