Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Ženy, které si vybírají mé klobouky, jsou často smělejší,' říká kanadská modistka

Móda

  18:02
TORONTO/PRAHA - Stránky Humans of New York změnily život už mnoha lidem. Mezi ně patří i Tierre Taylorová, kanadská návrhářka klobouků, které jedna fotografie umožnila věnovat se své vášni naplno. Ačkoli ji návrhářství zajímalo už od puberty, na kurz modistiky se přitom před lety rozhodla jít spíše jen tak.

Tierre Taylorová při navrhování klobouků. foto: Archiv Tierre Taylorové

Lidovky.cz: Poté, co se Vaše fotografie objevila na stránkách Humans of New York, Vám rázem během hodin přibyly desítky tisíc fanoušků. Přiznám se, že jsem sama byla nadšená. Jaký to byl pocit zjistit, že Vaše práce dokáže oslovit tolik lidí?
Z počátku to byl obrovský šok. Nikdy jsem si nepředstavovala, že by tolik lidí vzalo na vědomí, co dělám a začalo mě sledovat. Byl to neuvěřitelný dar, který mě dodneška nepřestává překvapovat. Naprosto mě ohromila podpora, které se mi dostalo. Úplně mi otevřelo oči, jak moc jsme propojeni.

O Tierre Taylorové

Tierre Taylorová absolvovala modistický umělecký program na George Brown College v Torontu v Kanadě. Později soukromě studovala u renomované modistky Anyi Caliendové, známou pro precizní zpracování návrhů a kvalitní materiály. V únoru 2015 ji ve chvíli, kdy na sobě měla jeden ze svých klobouků, vyfotografoval Brandon Standon, autor Humans of New York. Jediná fotografie ji pomohla dostat se do povědomí většímu počtu lidí. V současné chvíli se naplno věnuje navrhování pod vlastní značkou.

Lidovky.cz: Tehdy jste Brandonovi řekla: „Přála bych si, abych byla dost statečná říct: ,Tady jsem, tohle dělám a vy to můžete mít také.’“ Našla jste v sobě již tuto odvahu?
Naneštěstí pravdou je, že se s tím stále potýkám. Je pro mě těžké nebát se a ačkoli se cítím trochu lépe ohledně sdílení mé práce, musím přiznat, že mě čeká ještě dlouhá cesta. Není snadné se přes to dostat.

Lidovky.cz: Ten klobouk, který jste tehdy na Penn Station měla na sobě, zůstal originálem nebo jich přibylo více?
Pořád ho mám. Rozhodla jsem se si ho nechat na připomínku toho dne. V poslední době jej poměrně často nosím a stále na něj dostávám komplimenty, kamkoli jdu. Nakonec jsem se rozhodla vytvořit stejný klobouk v několika dalších barvách a výsledek mě moc potěšil.

"I wish I could sell my hats unapologetically. Whenever someone compliments my hat, I only say: 'Thank you.' I wish I...

Zveřejnil(a) Humans of New York dne 18. únor 2015

Lidovky.cz: Kdy jste si poprvé řekla, že chcete navrhovat klobouky?
Návrhářství mě zajímalo už jako teenagera, nicméně poté, co jsem se přihlásila na svůj první modistický kurz v Torontu, se vše změnilo. Absolutně jsem tomu propadla. V ten okamžik všechno převládlo a já jsem se začala soustředit výhradně na navrhování klobouků. Vtipné na tom je to, že jsem rozhodla vzít kurz, abych „prostě něco dělala” a nakonec mi to změnilo život.

Lidovky.cz: Jak vypadal první klobouk, který jste navrhla?
Můj první klobouk byl plstěný, královsky modrý. Vypadal trochu námořnicky. Nemůžu říct, že by byl nějak výrazně dobrý, ale tehdy jsem z něj měla radost. To bylo přes sedmi lety.

Lidovky.cz: Od té doby uběhl již nějaký čas. Na který klobouk jste prozatím nejvíc pyšná?
Pomocí plsti jsem byla schopná vytvořit klobouk ve stylu 40. let. Posazený na hlavě sahal hodně do výšky. Pozoruhodné bylo, že byl opravdu úspěšný a měla jsem z něj pocit sebe samé. Byl to jednoduchý design, ale výsledkem jsem byla opravdu potěšená. Mám za sebou již spoustu návrhů a všechny pro mě mají zvláštní význam.

Lidovky.cz: Ve své kolekci jaro/léto 2016 jste se hodně inspirovala slámou panama. S jakými dalšími materiály kromě například již zmíněné plsti ráda pracujete?
Ano, tuto slámu miluji, ale vedle toho ráda pracuji s dalšími materiály, jako je právě plsť nebo jiné typy slámy, také s tkaninami jako hedvábí, vlna či brokát nebo kůží a drátem. Je tolik materiálů, se kterými je možné pracovat, že ani není možné je všechny vyjmenovat. Mojí vášní je luxus, takže často tíhnu k nejlepším materiálům. Je to taková moje slabost.

Klobouk Columbia z dílny Tierre Taylor, kolekce jaro/léto 2016, stylista:...

Lidovky.cz: Máte již představu, jaká bude ta další?
V současnosti pracuji na několika nových návrzích. To, jak se zdá nikdy neskočí, za což jsem vděčná.

Lidovky.cz: Jistý čas jste také soukromě studovala pod proslulou modistkou Anyou Caliendovou. Jak tuto zkušenost hodnotíte?
Anya je naprosto neuvěřitelná návrhářka a je pro mě velkou inspirací. Nemohla bych být víc vděčnější za příležitost studovat u Anyi, naučila jsem se toho hodně o technice a designu. Rozhodně to posunulo mé schopnosti na další úroveň.

Lidovky.cz: Ateliér Anyi Caliendové vytváří výrazné až extravagantní návrhy. Z vašich klobouků ale nevyplývá, že by šlo o váš šálek kávy, je tomu tak?
Anyiny návrhy jsou fantazií a představují příběhy, které jdou za hranice obvyklého. Vždycky to ve mně vzbudí velký respekt, sama ale dávám přednost jednoduchosti. Jsem milovníkem street stylu, když tvořím své návrhy, často přemýšlím o obyčejné ženě a o tom, čím by mohla pozvednout svůj denní outfit. Usiluji o vytváření designérských kousků, které zaujmou, ale přesto je lze nosit každý den. Tedy ano, naše styly se velmi liší.

Lidovky.cz: Nosí Vaše klobouky určitý typ žen?
Ženy již dnes nenosí klobouky jako dříve. Mnoho se v nich necítí příjemně, pokud nejde o ochranu proti zimě nebo slunci. Ženy, které si vybírají mé klobouky, jsou často smělejší a nevadí jim, když na sebe poutají trochu více pozornosti. Klobouk může být vyjádřením stylu, jeden proto často musí mít trochu odvahy, než v něm vyjde na ven na ulici.

Klobouk Hana z dílny Tierre Taylorové, kolekce jaro/léto 2016, stylista:...
Klobouk z dílny Tierre Taylorové stylista: Nariman Jay, vlasy a make-up:...

Lidovky.cz: Plánujete navrhovat klobouky také pro muže?
Na přání zákazníků jsem již několik pánských klobouků navrhla, ale zatím nejsou součástí běžné nabídky. Doufejme, že je to otázka blízké budoucnosti.