29. prosince 2015 7:45 Lidovky.cz > Relax > Móda

Ženy se s modelkami neztotožňují. V reklamách chybí rozmanitost

Modelka na přehlídce značky Rodarte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modelka na přehlídce značky Rodarte | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ať už reklama předkládá modelky považované za příliš hubené nebo modelky příliš zaoblené anebo příliš mladé, ženy se s těmito vzory jen obtížně ztotožňují. Britský úřad pro dohled nad reklamou ASA dosáhl stažení reklamy značky Saint Laurent, kde byla modelka označena za „chorobně hubenou“.

A jeden výživový poradce označil za nezodpovědnou reklamu plavek Simply Be. A důvod? Plavky předváděla modelka „plus size“ Tess Hollidayová, píše francouzský týdeník L ́Express.

Sedmadvacetiletá Pauline by si přála více rozmanitosti. „Jsem plnoštíhlá míšenka. Modelky, které by se mi podobaly, prakticky nikdy nevidím. Stačí otevřít časopis nebo se večer dívat na televizi a hned vidíte, že reklama vnucuje velmi štíhlé ženy s rovnými vlasy a světlou pletí. Někdy se cítím být tak nějak vyřazená ze společnosti,“ říká Pauline.

Rozdíl mezi reklamou a realitou

Třiatřicetiletá Valérie jasně rozlišuje mezi reklamou a každodenní realitou: „Hledáme nepřetržitě krásu a dokonalost. Roli tu hraje reklama nebo film. Má nás to vést ke snění, nikoli k tomu, abychom se dívaly do zrcadla,“ uvádí.

Tato svědectví dobře odrážejí rozpaky mnoha žen při pohledu na vlastní tělo. Radují se z přítomnosti modelek s velkými velikostmi, ale samy touží po tom, aby splňovaly klasičtější standardy krásy. Hlídají si váhu a vedou zdravý život, někdy upadají až do extrémů.

Podle psycholožky Sophie Chevalové se ženy zmítají mezi vlastním přesvědčením a tlakem na fyzický vzhled. „Vidím to téměř denně u svých pacientek. Protestují proti příliš štíhlým modelkám, ale před nástupem léta se pouštějí do drastických diet. Reklama nám předkládá jakési uniformní tělo, pokud možno vysoké, štíhlé, svalnaté a bílé. Ženy mají strach vystoupit z řady. Obavy, že nebudou jako ostatní, je nutí podřizovat se ideálu,“ zdůrazňuje Sophie Chevalová.

Ideální tělo se lépe prodává

Ideální tělo, byť je příčinou tolika neuróz a komplexů mezi spotřebitelkami, se však lépe prodává. „Pokud jde o módu a luxus, je jasné, že velikost 34 nechává více prostoru pro snění a lépe se nabízí než velikost 42, ačkoli ta spíš odráží realitu, s níž se setkáváme na ulici. Pokaždé, když vidíme modelky s různým fyzickým vzhledem, starší, tělnatější, jde o marketingové triky, které nemají žádný vliv na identitu značky,“ říká Alexandra Jubéová z agentury Nelly Rodi.

Expert na luxus Thomas Mondo jí přitakává a doplňuje: „Reklamy jsou tu především od toho, aby vytvářely přeludy. Když je reklama dobře udělaná, je to to nejlepší pro produkty, které reprezentuje. Myslíte si, že by žena zatoužila po drahé kabelce nebo po drahých botách, kdyby je nosila jen tak kdejaká žena? Je třeba vytvořit mimořádnou atmosféru, která vede k povzbuzení touhy mít takové věci,“ zdůrazňuje Mondo.

Chybí etnická rozmanitost

V reklamním průmyslu však chybí hlavně etnická rozmanitost. „Jako spotřebitel jsem šokován diskriminací, která vládne: jen velmi málo značek se odvažuje představit jiný typ než bělošku,“ dodává Mondo.

Je to dobrý důvod, proč reagovat, ať už pozitivně nebo negativně, na sociálních sítích, když některá značka překročí míru. Spotřebitelka má moc. Je jen na ní, zda se smíří se současným stavem, nebo zda bude podporovat vývoj kánonů krásy tím, že některou značku podpoří, nebo ji naopak odmítne kupovat.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.