Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Žijete eko? Oblečte se bio. Několik důvodů, které stojí za úvahu

Móda

  15:03
Jíte bio a žijete eko. Oblékáte se se stejnou zodpovědností? Představíme vám několik důvodů, proč byste nad tím měli minimálně přemýšlet.

Bio je v módě. Natálie Steklová navrhuje hlavně biooblečení a každý kus je originál. Na fotografii je modelka v šatech od návrhářky. foto: archiv LN

Bio se stalo samozřejmou součástí našich životů. Ta kouzelná tři písmena vyhledáváme tak nějak automaticky, ať už jde o jogurty, křivé mrkve s chutí opravdové mrkve, nebo třeba biovína.

Proč ale kouzelné slovo, které škarohlídi nazývají pouhým marketingovým trikem, obcházíme v případě šatníku?

Proč bychom oblečení z biomateriálů měli nakupovat úplně stejně?

Moje první biotriko
Když jsem o biobavlně slyšela poprvé, vůbec jsem nebyla ochotna uvěřit, že kvalita materiálu je tak rozdílná. Když jsem se do trika z biobavlny oblékla poprvé, věděla jsem, že jsem ztracena: nejenže jej nejsem ochotna příliš často odkládat, ale od té doby jsem svůj šatník nedoplnila prakticky ničím jiným. Biobavlna nebo biobambus jsou totiž tak jiné, že se vám je prostě nechce svléknout. Už nikdy. A v čem je ten zásadní rozdíl? "Je hebká, měkkounká a neuvěřitelně příjemná," vysvětluje módní návrhářka Natálie Steklová, která se jako první v České republice začala věnovat výhradně tvorbě z biomateriálů. "Je tomu tak hlavně proto, že látka je zcela čistá, nezatížená spotřebou fosilních paliv, neobsahuje toxické látky z pesticidů a barev. A protože se při jejím pěstování nepoužívají hnojiva, je i spotřeba vody při zavlažování nižší," dodává. Konvenčně pěstovaná bavlna je totiž jednou z chemicky nejošetřovanějších plodin vůbec. Podle údajů severoamerické pobočky Pesticide Action Network spolkne pěstování bavlny až dvacet procent celosvětové spotřeby pesticidů, přičemž bavlníkové plantáže zabírají necelá tři procenta světové půdy využívané k zemědělství.

"Organická bavlna nás nevystavuje působení chemických látek, čímž zároveň přispíváme k ochraně životního prostředí," vysvětluje Natálie Steklová.

V současné době se organická bavlna pěstuje ve více než dvaadvaceti zemích světa a každoroční produkce stejně jako poptávka neustále stoupají. Aby materiál naplňoval přísné podmínky pro užívání ochranné známky bio, nepoužívají se při pěstování žádné chemické látky. To má tak pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale i na život farmářů pěstujících organickou bavlnu, na zpracovatele a nakonec i na zákazníky, kteří oblečení nosí.

Užijte si bio
Pokud budete chtít vyzkoušet celé kouzlo na vlastní kůži, nejjednodušší bude obrátit se přímo na návrhářku, pro niž je užití biomateriálů jednou z nosných linií tvorby. Věnuje se hlavně dámským modelům, ale ani zakázková tvorba pro muže není výjimkou. Unikum tvorby Natálie Steklové spočívá kromě striktního používání biomateriálů hlavně v tom, že všechny její modely jsou originály: nekoupíte je v obchodech, protože designérka je připravuje pouze pro konkrétní osobu. "Když už se rozhodnete investovat do oblečení, zasloužíte si nekupovat si něco, co může mít každý," vysvětluje. Přestože jde o ateliérovou tvorbu, není celý proces nijak zdlouhavý – jednoduše řečeno vás stojí přesně o jednu návštěvu víc než jakýkoli jiný normální nákup. Natálie vám vezme míry, protože konfekční velikosti dobře sedí jen výjimečně malému množství lidí, a příště si jej už jen vyzvednete. Není to jen velmi diskutabilní "nekomfort" na to, že nebudete potkávat desítky stejných triček? Vždyť i v případě těch, která mají nějakou tu pěkně zvučnou cedulku a vyrábějí se v limitovaných sériích pro butiky v Pařížské, si stejně nejčastěji kupujete produkt vyrobený v Číně.

Pro sebe přece nejste drazí

Pokud vás na tomhle místě napadá, na kolik tahle biolegrace přijde, můžu vás uklidnit: cena se odvíjí od daného modelu, ale není ve srovnání s jakoukoli middleclass značkou nikterak závratná, navíc tady máte záruku toho, že na sobě nebudete nosit látku z rostlin pěstovaných za vydatné podpory pesticidů. A jde o odpovědnost nejen k sobě. Už teď se přece zabýváte tím, odkud je mléko, které pijete, dalšími logickými kroky moderní společnosti bude přemýšlet nad tím, jak a kde vznikají materiály, které se používají na výrobu oblečení, které nosí.

"Myslím si, že je jednoznačně lepší investovat a podpořit lokální ekoproducenty," vysvětluje Natálie Steklová, "stejně jako nakupovat oblečení z látek, které jsou zdraví neškodné."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!