Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zip používáme už 120 let. I jako módní doplněk

Móda

  7:00
Zdrhovadlo čili zip, módní prvek, bez něhož si už neumíme oblečení představit. Od jeho vynálezu v pondělí uplynulo 120 let. Na oděvech se začal využívat až ve 20. století.

Módní doplněk zip je právě "in", od jeho vynálezu uplynulo 120 let.

Do ženského odívání zip prosadila v polovině 30. let 20. století italská oděvní výtvarnice Elsa Schiaparelliová a od té doby se díky své praktičnosti navždy zabydlel v šatnících. V současnosti je zip vnímán v jiných dimenzích a právě v této sezoně podzim - zima se používá jako kreativní moderní doplněk.

Oblíbený je nejen ve sportovním a praktickém oblečení pro volný čas, ale i v netradičních kombinacích na společenských šatech. Trendem je spojení zipu s krajkou, vysoce kvalitní vlnou a dalšími luxusními materiály. "V současnosti jsou tyto mimořádně ušlechtilé kvality spojovány se zipem. Sport infikoval sféru luxusních oděvů," řekla módní historička Jana Máchalová.

Módní i funkční zároveň

V této sezoně se mísí styly a do luxusní módy se dostaly nové technologie výroby a úprav textilií. Zip je také součástí trendů, které jsou ve znamení vintage a retro módy. V posledních měsících se na trhu objevují také kabelky a tašky vyrobené pouze ze zipů.

Praktické i estetické vlastnosti zipu využila například módní návrhářka Beata Rajská, ve svých posledních modelech ho aplikovala například v ramenních švech, na předním díle riflových šatů, na společenských šatech i v kombinaci s kůží. "Je to o tom, jak je kolekce postavená. Zipy mám ráda a používám je nejen jako funkční záležitost, ale i módní. V této poslední kolekci jsme je zdůrazňovali jako velmi módní prvek," řekla Rajská. V její nové kolekci pro nadcházející sezonu, kterou představí dnes večer v Praze, však zip používá jen jako klasické "rozepínadlo".

Návrhářka Helena Fejková využívá zip jen tam, kde má smysl. "Používám od skrytých zipů, které nejsou vidět, až po zajímavé. Pokud jsou trochu vtipné, použiji je do lícu. Mám ráda dvoucestné zipy, protože umožňují uvolnit oděv a dělat si rozparek," uvedla. A zejména praktičnost u zipu preferuje návrhářka Liběna Rochová. "Nelíbí se mi, když zip, který je funkční, je vlastně udělán jako prvek dekorativní bez opodstatnění své funkce," poznamenala.

Dříve jen na boty a peněženky

Žádost o patent na zdrhovadlo podal 7. listopadu 1891 americký inženýr Whitcomb Judson, chtěl jím nahradit tkaničky u bot, avšak nápad se příliš neujal. Počátkem minulého století uzavíralo zdrhovadlo pouze boty, peněženky nebo pytlíky na tabák. V první světové válce posloužilo například americkým vojákům na jejich leteckých kombinézách, kteří k nim "fasovali" i návod na jeho použití. Svůj zkrácený název "zipper" získalo podle svého bzučivého zvuku až v roce 1923 díky pracovníkům firmy B. F. Goodrich, jež ho používala při výrobě obuvi. Ve 20. letech začaly vznikat také první kabelky pod značkou Hermes, které dodnes patří mezi nejkvalitnější a nejluxusnější výrobky prodávané za vysoké ceny. Právě u kabel byl zip spojen s okouzlením z rychlosti a automobilismu.

Na oděvech začal být oblíbený nejprve u dětí, u pánských kalhot byl z počátku vnímán spíš jako vulgární. Až před druhou světovou válkou ho označil časopis Esquire za zásadní inovaci pánské módy. Do ženského odívání se dostal ve 30. letech zásluhou Italky Schiaparelliové, která spolupracovala na návrzích šatů i klobouků spolu se Salvadorem Dalím nebo Jeanem Cocteauem.

V 60. letech 20. století zaznamenal zip svůj rozkvět, podle Máchalové se právě zipy na šatech staly znakem rychlosti. "Co nebylo moderní, nebylo 'in'. Svět se proměňoval, začaly lety do vesmíru a ty ovlivnily i zipy," dodala. Od té doby se zipy používaly stále, ale v 90.letech se móda zminimalizovala a preferovala se více funkčnost. Zip tehdy našel podle Máchalové své původní uplatnění a nevyužíval se jako dekorativní prvek.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat