7. července 2010 19:15 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Mozek opuštěného milence 'šílí' láskou. Má krizi jako drogově závislí

Milenka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milenka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Láska je jako závislost na drogách. Zejména když skončí, dá se stav osoby, kterou opustil milenec či milenka, přirovnat k abstinenční krizi po konzumaci omamných látek. Důsledky takového stavu mohou být nepředvídatelné.

Vyplývá to z výzkumu, který publikovali v odborném časopise Journal of Neurophysiology Lucy Brownová a Saul Korey z Lékařské koleje Alberta Einsteina na Univerzitě Ješiva v New Yorku.

Studium mozku zamilovaného, kterého jeho přítelkyně zradila, ukázalo, že se v něm intenzivně aktivují části, v nichž se vytváří touha a zároveň závislost na drogách, a to podobně jako při abstinenční krizi, a také bolest.

Experti za pomoci elektromagnetické rezonance analyzovali to, co se dělo v mozku 15 studentů koleje, které právě opustil jejich milenec.

Aktivovaly se jim některé části mozku, třeba ventrální tegmentální oblast, která kontroluje motivaci nebo podněty vedoucí k uspokojení, a nucleus accumbens, mozkové centrum pro pocity libosti, slasti, blaha, radosti, potěšení a euforie (např. z jídla, sexuální aktivity, pohybu, úspěchu v práci a v životě či z nakupování). Stranou nezůstal dopaminergní systém, který je zapojen do závislosti na kokainu, ani inzulární a přední cingulární kůra, které jsou spojeny s fyzickou bolestí a stresem.

Studie ukázala, že zrada od milované osoby může vést k "šíleným" reakcím v mozku nešťastně zamilovaného, které někdy mohou vést k nerozvážným činům.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?