Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Mozek opuštěného milence 'šílí' láskou. Má krizi jako drogově závislí

Milenka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milenka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Láska je jako závislost na drogách. Zejména když skončí, dá se stav osoby, kterou opustil milenec či milenka, přirovnat k abstinenční krizi po konzumaci omamných látek. Důsledky takového stavu mohou být nepředvídatelné.

Vyplývá to z výzkumu, který publikovali v odborném časopise Journal of Neurophysiology Lucy Brownová a Saul Korey z Lékařské koleje Alberta Einsteina na Univerzitě Ješiva v New Yorku.

Studium mozku zamilovaného, kterého jeho přítelkyně zradila, ukázalo, že se v něm intenzivně aktivují části, v nichž se vytváří touha a zároveň závislost na drogách, a to podobně jako při abstinenční krizi, a také bolest.

Experti za pomoci elektromagnetické rezonance analyzovali to, co se dělo v mozku 15 studentů koleje, které právě opustil jejich milenec.

Aktivovaly se jim některé části mozku, třeba ventrální tegmentální oblast, která kontroluje motivaci nebo podněty vedoucí k uspokojení, a nucleus accumbens, mozkové centrum pro pocity libosti, slasti, blaha, radosti, potěšení a euforie (např. z jídla, sexuální aktivity, pohybu, úspěchu v práci a v životě či z nakupování). Stranou nezůstal dopaminergní systém, který je zapojen do závislosti na kokainu, ani inzulární a přední cingulární kůra, které jsou spojeny s fyzickou bolestí a stresem.

Studie ukázala, že zrada od milované osoby může vést k "šíleným" reakcím v mozku nešťastně zamilovaného, které někdy mohou vést k nerozvážným činům.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...