1. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Muži prý ve vztahu častěji vyznají lásku jako první

Muži jsou prý ve vztahu častěji první, kdo řekne "miluji tě". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži jsou prý ve vztahu častěji první, kdo řekne "miluji tě". | foto: Shutterstock

Muži jsou ve vztahu častěji první, kdo řekne "miluji tě". Ukázala to studie odborníků z Pensylvánské státní univerzity publikovaná v nejnovějším čísle časopisu Journal of Social Psychology.

Podle vedoucí výzkumu Marissy Harrisonové ale může to, že muži dřív vyjadřují svou lásku, souviset s tím, že cit ztotožňují se sexuální touhou.

Studie vycházela z průzkumu mezi univerzitními studenty. Při dotazování psychologové zjistili, že ve vztahu se muži cítili zamilovaní dřív než ženy. Třikrát častěji také byli první, kdo řekl "miluji tě".

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Harrisonové tak studie může narušit společenský stereotyp, podle kterého jsou muži pragmatičtější a méně emotivní než ženy. "Ženy jsou možná vnímány jako méně racionální ve věcech lásky, protože vnímají intenzivněji emocionální prožitky," uvedla Harrisonová.

Studie naopak potvrdila všeobecné přesvědčení, že muži chtějí sex ve vztahu dřív než ženy. Dotazovaní muži ho očekávali po několika týdnech, zatímco ženy chtěly čekat několik měsíců.

Tato skutečnost podle Harrisonové může mít vliv i na to, že muži podle studie vyjadřují svou lásku dřív než ženy. "To, že se muži zamilují dřív a dřív vyjádří svou lásku může být vedlejším produktem toho, že dávají rovnítko mezi lásku a sexuální touhu," podotkla psycholožka.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz