Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Kouř coby motiv mezi snem a skutečností. Vydejte za bohémskými umělci do Národní galerie

Zobrazení tabákového kouře se pro moderní umělce stalo příležitostí, jak dát formu prchavé látce nejasného tvaru, a představovalo prubířský kámen jejich vztahu ke skutečnosti. Zatímco u Pierra Bonnarda či Alfonse Muchy se dým stal ornamentální křivkou zdůrazňující plošnost obrazu, u Františka Kupky se proměnil v abstraktní linii putující obrazovým prostorem. | foto: Profimedia

Premium
Bohémské cigárko, viržinko, básnická lulka nebo malířova cigareta… Jejich chuť i volný dým se staly nedílnou součástí inspirace, módy i vlastní stylizace umělců v proměnách času i stylů. O tomto fenoménu pojednává výstava v Národní galerii Praha.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Na počátku 20. století doslova explodovala proměna moderního světa, člověka i umění. Dosavadní pořádky se otřásaly v základech – přicházely zásadní vědecké objevy a proměňovala se duchovní atmosféra. Také lidská individualita se hlásila vehementně o slovo a narážela na povrchní konvence. Moderní tvoření směřovalo intuitivně k boji za důstojnou jedinečnost osobní existence.

Tento pohyb je patrný na současné výstavě nazvané V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce. V širších souvislostech ukazuje motiv kuřáctví – cigaretu nebo dýmku jako oblíbené atributy, jejichž symbolický význam se v historii proměňoval. Jádro expozice se soustřeďuje především na úsvit nové epochy, její nejznámější představitele a ptá se, co vedlo Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a místo toho se zachytili s cigaretou. Příčiny byly širší i hlubší, ale někdy nalezneme i přímá vysvětlení.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!