Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Kouř coby motiv mezi snem a skutečností. Vydejte za bohémskými umělci do Národní galerie

Zobrazení tabákového kouře se pro moderní umělce stalo příležitostí, jak dát formu prchavé látce nejasného tvaru, a představovalo prubířský kámen jejich vztahu ke skutečnosti. Zatímco u Pierra Bonnarda či Alfonse Muchy se dým stal ornamentální křivkou zdůrazňující plošnost obrazu, u Františka Kupky se proměnil v abstraktní linii putující obrazovým prostorem. | foto: Profimedia

Premium
Bohémské cigárko, viržinko, básnická lulka nebo malířova cigareta… Jejich chuť i volný dým se staly nedílnou součástí inspirace, módy i vlastní stylizace umělců v proměnách času i stylů. O tomto fenoménu pojednává výstava v Národní galerii Praha.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Na počátku 20. století doslova explodovala proměna moderního světa, člověka i umění. Dosavadní pořádky se otřásaly v základech – přicházely zásadní vědecké objevy a proměňovala se duchovní atmosféra. Také lidská individualita se hlásila vehementně o slovo a narážela na povrchní konvence. Moderní tvoření směřovalo intuitivně k boji za důstojnou jedinečnost osobní existence.

Tento pohyb je patrný na současné výstavě nazvané V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce. V širších souvislostech ukazuje motiv kuřáctví – cigaretu nebo dýmku jako oblíbené atributy, jejichž symbolický význam se v historii proměňoval. Jádro expozice se soustřeďuje především na úsvit nové epochy, její nejznámější představitele a ptá se, co vedlo Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a místo toho se zachytili s cigaretou. Příčiny byly širší i hlubší, ale někdy nalezneme i přímá vysvětlení.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...