Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravila velkou výstavu o Mánesovi. Češi příliš nedoceňují vlastní umění, říká ředitelka Národní galerie

Premium

Alicja Knast | foto: Zuzana Bönisch

  14:00
Před palácem Kinských na pražském Staroměstském náměstí stála před dvěma lety fronta. Lidé chtěli zhlédnout výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která byla kvůli covidu načas uzavřena. Od té doby jsou výstavní prostory prázdné, jen logo Národní galerie upozorňuje, že v paláci není zcela pusto. Sídli tam i ředitelka Národní galerie Alicja Knast.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Není vám smutno, když ráno chodíte do práce?
Jasně že je mi smutno. Jenže dnes, v době krize, s tím nic neudělám, přesněji kvůli rozpočtu, který máme. Přitom vím, protože jsme si udělali analýzu, že palác Kinských má, tedy měl, největší návštěvnost ze všech šesti objektů Národní galerie. Také vím, že do něj chodí především milovníci starého umění a turisté, zatímco třeba Veletržní palác navštěvují příznivci moderny a současného umění.

Hlavně mladí lidé mezi patnácti a třiceti lety, kteří mají zájem nejen o umění, ale i o společenské setkávání. To se mi líbí. Abych se ale vrátila k paláci Kinských: žádali jsme o peníze na jeho úpravu, aby byl bezbariérově přístupný, chtěli jsme zrekonstruovat alespoň přízemí. Bohužel se to nepovedlo. Už nemůžeme čekat, proto tam připravujeme na příští rok dvě výstavy: Zimní sporty v umění a později Staré mistryně, které by měly být protiváhou expozici Staří mistři ve Schwarzenberském paláci.

Lidovky.cz: Letos budou největšími „taháky“ galerie výstava Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda, která se otevírá právě dnes, tedy 31. března, a Petr Brandl: Příběh bohéma. Obě ve Valdštejnské jízdárně. Mánesově výstavě přitom předcházel badatelský výzkum. To byla vaše iniciativa?
Ano. Občas se zapomíná, že Národní galerie je také výzkumnou organizací a výstavám předchází vědecký výzkum. Kvůli Josefu Mánesovi jsme se spojili s Ústavem dějin umění AVČR a v roce 2019 získali grant. Výsledkem výzkumu je publikace Let s voskovými křídly, která vyšla loni a na níž se podílelo mnoho odborníků.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?
Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?

Mít správně vybavenou domácí lékárničku je velice důležité pro efektivní poskytnutí první pomoci, zejména dětem. Bez ohledu na to, zda se jedná o...