130 let

Kolekcí NFT s názvem Cartoon Fossils se digitální umělec Filip Hodas vrací do dětství. "Chci poukázat na to, jak se člověk postupem času stává cynickým a jak jeho kdysi oblíbené postavičky zůstávají opuštěné,“ říká. | foto: Archiv Filipa Hodase

Premium

Doporučujeme

Digitální díla jako experiment, doplněk tvorby, ale i obživa. Jak je to s NFT v českém umění?

Magazín
  •   10:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
NFT umění už více než dva roky mění svět. Podívali jsme se, jak jsme na tom s „ eneftéčky „ u nás. Oslovili jsme tři umělce: dva výtvarné a jednoho ryze digitálního. A ukazuje se, že přístupů k tvorbě digitálních děl prodávaných prostřednictvím nezaměnitelných tokenů je v Česku hned několik.

Můžeme si o tom myslet, co chceme. Ale digitální umění spojené s nezaměnitelnými tokeny zapsanými na blockchainu, tedy v jakémsi digitálním účetnictví, bude minimálně ještě pár let v kurzu. Trhu s NFT uměleckými díly – pro jednodušší pochopení je můžeme brát jako díla ryze digitální povahy –, která díky jedinečnému digitálnímu obsahu zaručují výlučné vlastnictví, mnozí experti a autoři předvídali brzké přehřátí. Známky střízlivění však zatím nejeví.

Stejně jako kupci, kteří si „eneftéčky“ plní své peněženky. Podle některých odhadů se v roce 2021 uskutečnily prodeje NFT děl v hodnotě 25 miliard dolarů (podle jiných dokonce v hodnotě 44 miliard dolarů). Mezi nejdražší vydražené dílo patří Merge věhlasného digitálního umělce Paka. Na konci minulého roku prodal téměř 30 tisícům zájemců dílky svého virtuálního díla za více než 91 milionů dolarů. V téže hodnotě se mimochodem před třemi lety v aukčním domě Christie’s vydražila socha nejdražšího žijícího umělce Jeffa Koonse.

I když je podle odborníků a digitálních nadšenců v NFT světě mnoho děl pochybné, nebo dokonce neexistující hodnoty, rekordy padají stále. Za zmínku stojí například americký digitální umělec a grafik Michael Joseph Winkelmann, alias Beeple: dílo složené z 5000 samostatných obrázků vydražil za téměř 70 milionů dolarů. Dnes se podle všeho nejlépe prodává NFT kolekce AZUKI, což je sada 10 tisíc anime avatarů, jež dává svým majitelům unikátní přístup do uzavřené digitální komunity The Garden.

U nás je jedním z nejdráže prodaných N FT děl obraz Joea Muczky jr. s názvem The Right Direction. Na kryptoměnové burze Binance ho loni v říjnu prodal v přepočtu za více než 45 tisíc dolarů, tedy za bezmála milion korun. NFT však nejsou jen umělecká díla, ale třeba i videa, tweety nebo gify. Tedy v podstatě jakýkoliv digitální obsah.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:
Témata: Česko, experiment