9. dubna 2010 11:08 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

O atraktivitě zásuvek, kabelů a pet lahví aneb co dítě baví víc než hračky

Fascinace mobilním telefonem u dětí je veliká. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fascinace mobilním telefonem u dětí je veliká. | foto: Shutterstock

Můj syn oslavil devět měsíců. Nejenom, že už to není miminko, jak jsem psala v jednom z minulých deníčků, ale začíná to být neposedný a zatraceně rychle se pohybující raubíř. Časy, kdy jsem ho položila do hracího lehátka, rozvěsila nad něj zábavní předměty a mohla si jít k v klidu připravit snídani, jsou nenávratně pryč. Teď ho musím nonstop pečlivě hlídat. Klišé o tom, že k maléru „stačí chvilka nepozornosti“, je totiž pravdivé a výstižné.

Když jsem si před Vánoci jako svědomitá matka kupovala ochranné krytky na rohy a záslepky na elektrické zásuvky, přemýšlela jsem o tom, jaká je asi pravděpodobnost, že to nějak využijeme. Rohy u stolů jsem ještě chápala, ale zásuvky? "Musel by strčit oba prstíky najednou do zásuvek, aby mu to ublížilo. To mimino určitě nenapadne," přitakával mi můj kamarád, když mi vysvětloval, jak by mohlo přijít dítě k úrazu elektrickým proudem. Vzala jsem to jako velmi nepravděpodobný scénář, ale brzy mne syn přesvědčil o opaku.Zásuvky ho totiž naprosto fascinují! Jednou jsem ho dokonce přistihla při tom, jak je podrobně zkoumal svými malými prstíky a neomylně je strkal přímo do dvou dírek. Má na to talent.

Zkoumání nebezpečných věcí je pro něj vůbec mnohem atraktivnější než všechny jeho hromady barevných hraček. Nedávno někde na návštěvě vyhrabal z police zápalky a ty se rázem staly favoritem mezi všemi chrastítky. Hrál si s nimi jako s rumba koulí a nemohli jsme ho od nich odtrhnout.

Vůbec děti spíš fascinují dospělácké věci než hračky. Tady je seznam některých zvlášť atraktivních předmětů:

Žaluzie: miluje za ně tahat a ničit je. Stejnou zábavu mají i miminka kamarádek. Čím to je, to je mi záhadou.

Knihy: neustále nám rozhrabává kdysi pečlivě oborově a abecedně srovnanou knihovnu. Baví ho prostě jen fakt, že kniha spadne na zem. Knížky sbírám několikrát denně.

Pet lahve: když nevíte, jak dítě uklidnit, dejte mu petku. U nás to skvěle zabírá. S pet lahví se dá perfektně bubnovat o zem či o kočárek.

Kabely: Kryštof miluje kromě zásuvek kabely. Když ho nechám, aby se plazil po zemi, vždy jeho cesta zamíří neomylně ke sněti přípojek pod počítačem. Počítač ho ostatně baví celý. Rád ho vypíná, když na něm pracuji. Když ho vezmu na klín, moc rád mlátí do klávesnice. Nedávno provedl záhadnou operaci a zmenšil mi veškeré věci na ploše tak, že jsem na ně neviděla.

A pak je tu ještě favorit mezi všemi favority: mobil. Může mi někdo vysvětlit, proč ho láká pouze funkční mobil pro dospělé? Kryštof má dětský mobil a pak jeden můj starý vyřazený. Oba ho nechávají chladným a neustále se dere po mém přístroji. Stejně je to i s ovladačem k televizi, ten vyřazený ho vůbec neláká. Po tom, co běžně používáme my, se může uplazit a nenechává ho klidným ani třeba při krmení. Proto ho schováváme.

Devátý měsíc je podle knih o vývojové psychologii prý měsícem "nápodoby". Dítě by třeba mělo zvládnout ukázat ručičkami nad hlavu "jak je veliké". Tak nevím. Kryštof zatím nenapodobuje nic. Pro nás je to měsíc poznávání přístrojů a fascinace předměty. Taky se naučil konečně sedět a skvěle rabuje veškeré šuplíky. Jsem ale klidná. Je na tom totiž stejně jako většina "kamarádů" z ordinace dětského lékaře. Jen ty zuby na rozdíl od nich stále nemá.

O autorce

Veronika Švihelová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Veronika Švihelová

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?