27. července 2010 18:32 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

O své děti nejvíce pečují tátové z Prahy, ukázal průzkum

Táta a dítě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Táta a dítě | foto: Shutterstock

PRAHA Do každodenní péče o děti se výrazně více zapojují otcové v Praze než v jiných regionech. Vyplývá to ze sociologického průzkumu, kterého se zúčastnilo 1500 mužů, převážně otců nezletilých dětí. Průzkum se uskutečnil v rámci projektu nazvaného Táto, jak na to?, který propaguje aktivní otcovství.

Projekt s rozpočtem 7,6 milionu korun organizuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), sdělila jeho mluvčí Viktorie Plívová.

Evropský sociální fond (ESF) poskytne dotaci ve výši 85 procent, zbytek peněz na projekt ve výši zhruba 1,1 milionu korun vyčlenilo MPSV. Odborným konzultantem projektu je Liga otevřených mužů (LOM).

Aktivní otcovství znamená dlouhodobé a pravidelné zapojení otce do péče o děti. Týká se třeba vodění potomků do školky a školy, pomoci s domácími úkoly, zajištění stravy a hygieny a také trávení volného času s dětmi.

Podle průzkumu mají pražští otcové v porovnání se zbytkem ČR vyšší příjmy a sociální postavení a žijí s partnerkami s vyšším vzděláním. Nadprůměrný důraz kladou na finanční zabezpečení rodiny, nejméně ze všech však práci berou jen jako místo, kam si chodí jen vydělávat. Otcové v Praze pracují častěji ve službách, což jim umožňuje víc se přizpůsobovat i potřebám rodiny.

Otcové v Praze víc prosazují střídání rodičů během rodičovské dovolené.

Častěji než ostatní otcové v zemi však tvrdí, že jejich partnerky chtějí zůstat s dítětem doma samy. V příjmech matek a otců jsou v Praze nejmenší rozdíly, avšak jako hlavní důvod, proč nezůstali nebo neplánují zůstat s dítětem na rodičovské dovolené, uváděli otcové finanční nevýhodnost. Při narození dítěte si pražští tátové ve srovnání s ostatními častěji berou neplacenou dovolenou.

Otcové v metropoli mají i silnější příklon k liberálnímu stylu výchovy.

Podle výzkumu se ze svých dětí snaží vychovat individuality. Nemyslí si tedy, že děti potřebují pevnou ruku, nevadí jim většinou vstávání k dětem a méně jich souhlasí s tím, že se v době nemoci o dítě nejlépe postará matka.

Paradoxně ale kladou menší důraz na čas strávený s dětmi, tvrdí autoři průzkumu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz