Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Ředitel IPR varuje: Praha je město chudých milionářů. Pokud nebudeme stavět, stane se z ní město jen pro bohaté

Ondřej Boháč | foto: IPR, Jan Malý

Premium Rozhovor
Od konce ledna do konce dubna probíhá v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) výstava s názvem Praha zítra? Domy a byty. Při její příležitosti jsme vyzpovídali ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Ondřeje Boháče. Proč se Praha, na rozdíl od Vídně, neumisťuje na předních příčkách žebříčků nejlepších měst k životu? Jakou roli v tom hraje stát? A proč se potřebuje společnost zbavit přesvědčení, že developeři jsou jen nutné zlo?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Proč jste se v CAMPu rozhodli uspořádat výstavu věnující se bytové situaci v Praze?
Tématu bydlení se dotýkáme ve všem, co v IPRu děláme. Je to jedna z klíčových pražských otázek, po mém soudu daleko větší než například doprava. Proto jsme na toto téma připravili již několik výstav, které se věnovaly jednotlivým městským územím. U každé z nich se ale ukázalo, že téma bydlení je potřeba uchopit samostatně v širším kontextu, protože debaty se k němu stejně vždy stočily.

Lidovky.cz: V jakém duchu se debaty nesly?
Debaty o bydlení v Praze se u nás pohybují v neuvěřitelných extrémech. Jedni říkají: dejte zelenou všem developerům, druzí říkají: developeři jsou zlo, místo nich by mělo stavět město nebo stát. Výstava má za ambici ukázat základní parametry této debaty, ukázat kontext, čísla a reálný stav věci.

Domy a byty

Lidovky.cz: Ten je jaký?
Co se týče bydlení, můžeme se na to dívat několika pohledy: zda se tu byty prodávají nebo neprodávají do zahraničí, zda jsou investiční, jestli jsou tyto investiční byty prázdné, nebo v nich někdo žije… Nejpodstatnější je ale to, že Praze chybí tisíce bytů, které nestavíme. Lidé do hlavního města přicházejí a tento vývoj se nedá zastavit.

Pro představu: Praha má zhruba 720 tisíc bytů. Ročně se do Prahy přistěhuje 10 až 15 tisíc nových lidí. Zároveň se o Praze říká, že má zhruba 1,3 milion obyvatel, když se ale podíváme na data, například od mobilních operátorů, tak jsme zhruba na číslu 1,6 milionů obyvatel. K tomu navíc do hlavního města jezdí denně asi 200 tisíc Středočechů, takže město reálně obsluhuje téměř 2 miliony lidí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...