Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

‚Po narození dítěte začnete hodně počítat peníze.‘ Autoři rozebírají nejen očekávanou hru Otec hlídá dceru

Dramatik Ondřej Novotný (vlevo) a režisér Jan Frič se znají už léta. Jejich hru Otec hlídá dceru právě uvádí Nová scéna Národního divadla. | foto: Salim Issa

Premium Rozhovor
Když jde otec ven se svou tříletou dcerou, kdo koho hlídá? Je představa muže s motorkou a řízkem dávno překonaná? Dramatik Ondřej Novotný (37) a režisér Jan Frič (38) uvádějí na Nové scéně Národního divadla dlouho očekávanou hru Otec hlídá dceru, v níž se vycházka na hřiště stává žertovnou i dramatickou úvahou nad mužstvím v dnešním světě.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Zkušebna Národního divadla na Anenském náměstí je prázdná. Podkroví se starými dřevěnými rámy a výhledem na střechy pražského Starého Města patří jen režisérovi Janu Fričovi a dramatikovi Ondřeji Novotnému. 

Již dva roky oba tvůrci čekají na premiéru své inscenace o otcovství a maskulinitě Otec hlídá dceru. Nejdříve jim premiéru zhatil nepříznivý vývoj epidemické situace, pak zkoušení hry překazilo onemocnění herců a karanténa. V polovině února se ale prkna Nové scény díla těchto dvou nadějných divadelních tvůrců konečně dočkají.

Na co se můžeme v inscenaci Otec hlídá dceru těšit? Je to komedie, je to drama?

JAN FRIČ: Tohle dělení v současném dramatu moc nefunguje. Je to ze života, takže je to legrační i smutné.

ONDŘEJ NOVOTNÝ: Je to hra, jejímž východiskem byla určitá mužská témata a mužské vidění světa. Jenže když se dnes řekne, že je to hra o mužích, tak si leckdo může představit bulvární komedii o tom, jak muži pijí pivo a propadají se do svých depresí.

Takový charakter vaše hra zřejmě nemá.

O. N.: Moje hra je o prožívání světa z perspektivy muže, který hlídá dceru a zároveň je hlídán svou dcerou. Má momenty humorné, groteskní, zábavné, odpozorované z reálných situací, ale zároveň má ambici přesáhnout svou základní grotesknost způsobem až poetickým.

J. F.: Otec hlídá dceru totiž nemá úplně obvyklou formu divadelní hry. Vývoj dramatu probíhal za posledních sto padesát let velmi bouřlivě. Hra je v prvních dvou třetinách epickým vyprávěním. Mým úkolem tedy bylo zorientovat se v textu a spolu s dramaturgem a herci přijít na to, jak text na jevišti prezentovat. Text je rozdělen mezi osm herců, kteří tvoří chór. Z něho se vydělují postavy, herci si role vzájemně vyměňují anebo jednu postavu hraje více lidí. A kladou si otázku, co je to ta zodpovědnost a co je správné. Otec, naše hlavní postava, v hlavě neustále vede dialog sám se sebou, jestli to všechno dělá správně, jestli obstojí před ostatními, před dcerou, v nové životní situaci.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...