27. dubna 2010 15:33 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Otcové, kteří jsou u porodu, více pomáhají při péči o dítě

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Otcové, kteří jsou přítomni u porodu, bývají v péči o dítě aktivnější než ti, kteří k porodu nejdou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch. Zjistilo se také, že častěji se o děti starají otcové do 34 let, vysokoškolsky vzdělaní či žijící v Praze.

Průzkum je součástí projektu ministerstva práce a sociálních věcí Táto, jak na to. Cílem projektu, který má upozornit společnost na aktivní přístup otců k péči o dítě, je oslovit otce, aby se zapojovali do péče o své děti, a dále zaměstnavatele, aby takový zájem otců akceptovali. Projekt bude stát celkem 7,6 milionů korun, z toho 1,2 milionu zaplatí Ministerstvo práce a sociálních věcí, zbytek pokryjí prostředky z Evropského sociálního fondu.

"Výzkum ukázal, že mladí otcové se více zapojují, než ti starší. Je to vidět nejen v názorové oblasti, ale i u konkrétních věcí, jako je například účast u porodu. U otců ve věku 25 - 34 let dosahuje 44 procent, zatímco v průměru všech věkových skupin je to 25 procent," uvedla Hana Friedlaenderová ze společnosti Mediaresearch.

Pokud se otcové starají o dítě od prvních dnů po narození, mají k dítěti větší vztah, což podporuje i míru zapojení do domácích prací v pozdějších letech.

Výzkum podle Friedlaenderové prokázal, že mladší generace otců je výrazně modernější, naopak otcové starší 45 let jsou převážně zastánci tradiční výchovy. Péče o dítě by měla být podle nich převážně na matce. Takovýchto tradičně zaměřených mužů je v ČR zhruba 39 procent, naopak moderních asi 61 procent.

Přesto je skupina otců, kteří svému dítěti věnují více než 40 procent svého času, přibližně stejně velká jako skupina těch, kteří dítěti věnují méně než 20 procent času. V obou případech je to třetina.

Výzkum ukázal, že muži se nejraději starají o volný čas dětí. Rádi organizují rodinné dovolené, sportovní akce, kulturní akce či výlety, naopak naprostá menšina je schopna postarat se o nemocné dítě či ho budit a vodit do školy.

"Výzkum ukázal, že v současné době můžeme hovořit o stavu přechodu mezi  tradičním a moderním pojetím otcovství, kdy otcové už přebírají některé hodnoty moderního stylu otcovství, genderové rovnosti, ale na druhou stranu v některých oblastech přetrvává tradiční model," dodala Friedlaenderová.

ČTK, Lidovky.cz