Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Sama o sobě tvrdila, že je génius. A měla pravdu. Kdo byla Gertruda Steinová a proč k ní Picasso tak přilnul?

Gertruda Steinová | foto: Profimedia

Premium
V Paříži stáli u zrodu moderního umění a svou tvorbou, ale i životem bořili zavedené konvence. Letos je navíc pojí dvě jubilea: Pablo Picasso zemřel před 50 lety, Gertruda Steinová vydala v roce 1933 svou nejznámější knihu. Odkaz obou tvůrců má přitom stále mimořádnou sílu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Gertruda Steinová, svérázná Američanka žijící v Paříži, byla výjimečná osobnost, kterou ctil i Pablo Picasso, jehož postoj k ženám byl jinak problematický. Její byt proslul jako místo setkávání avantgardních tvůrců, kteří se později stali legendami. Kdo byla tato robustní dáma, jenž sehrála zásadní roli při formování moderního umění?

S postupem času se pohled na Gertrudu Steinovou, podobně jako na jejího přítele a chráněnce Pabla Picassa, mění. A tak dokonce i pařížské muzeum nesoucí jeho jméno změnilo svou strategii vůči veřejnosti. U příležitosti 50. výročí úmrtí umělce se jeho misogynní postoj či „kolonialismus“ vyvažují přístupnějším výběrem z tvorby a celkovou prezentací mířící nově k mladé generaci.

Picassova tvorba, která dříve provokovala sama o sobě, je na nejnovější výroční výstavě nabízena v nezvykle pojednaných interiérech. Muzeum Pabla Picassa v Paříži se odhodlalo k nápadné změně, když si povolalo zahraniční posilu. Volné umění se tak dostalo do aktivního kontaktu s užitým designem.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!