Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Terapeut Vojtko o překvapivém tabu ve vztazích: jak vyřešit společné peníze?


Terapeut Honza Vojtko. | foto: Salim Issa

Premium Doporučujeme
Zapomeňte na časy, kdy muž coby živitel rodiny udělal po výplatě příslovečnou „stojku“ a odevzdal vydělané peníze manželce. Anebo naopak držel kasu tak přísně, že si žena nemohla koupit ani nové punčochy. Dynamika vztahů se změnila a s ní se pomalu mění i uspořádání společných financí. „Podobně jako o sexu, tak ani o penězích si ale partneři často neumějí promluvit,“ říká párový terapeut Honza Vojtko. Proč je to důležité?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Láska je krásná věc, ale jak ta leze do peněz! prohlašuje Vlasta Burian jako koncipient advokátní kanceláře doktora Fauknera ve stále reprízované filmové komedii Ducháček to zařídí z roku 1938.

Svému zamilovanému šéfovi, který velkoryse investuje do všeho, na co si jen pomyslí mladá Julie v podání Adiny Mandlové, svérázně pomáhá při spravování finančních záležitostí zchudlé šlechtické rodiny z Rispaldic. Stojí za ním i ve chvílích, kdy se k němu tato rodina chová značně povýšeně a kdy se on sám kvůli své poněkud zaslepené lásce dostane do finančních problémů.

Každý z nás si nese vlastní peklo. Musíme si uvědomit, že lidé nejsou monogamní, říká terapeut Vojtko

Ač se jedná jen o filmovou fikci, která vznikla v době, kdy panovala dost odlišná společenská pravidla, která se týkala i partnerských vztahů, snímek docela názorně ukazuje, jak důležité jsou peníze ve vztahu. A současně ilustruje, jaké komplikace mohou nastat, když se o penězích otevřeně nemluví, ale spíš jen naznačuje, třeba proto, „že se to nesluší“. Překvapivé je, že po více než pětaosmdesáti letech od vzniku této veselohry se některé představy o tom, jak se (zamilovaní) lidé mají chovat, pokud jde o peníze, nezměnily.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se