Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český Master Bartender 2017 je z Plzně, slovenský z Pezinoku

  21:00
PLZEŇ - Už podvanácté se utkali nejlepší výčepní z Česka a Slovenska, čepující plzeňské pivo. Z 28 finalistů předvedl nejlepší hladinku, výřečnost, komunikaci s hosty i něco znalostí o pivu a Plzeňském Prazdroji Miroslav Štych z plzeňské restaurace U Mansfelda a Roman Sládek z Charlie PUBu v Pezinoku.

Načepovaný šnyt v podání Miroslava Štycha, Master Bartendera 2017. foto: Plzeňský Prazdroj

Dvacitka nejlepších výčepních plzeňského piva z českých regionů a osm ze Slovenska se utkala tento týden v Plzeňském Prazdroji o titul Master Bartender 2017.

Porotu nejvíc zaujal domácí borec Miroslav Štych, reprezentující plzeňský Pilsner Urquel original restaurant U Mansfelda a ze Slováků pak Roman Sládek, hájící barvy Charlie PUBu Pezinok.

Velkolepá šou, oficiálně řečeno slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků, kterou Prazdroj připravil na čtvrteční večer v prostorách plzeňské kulturní továrny (bývalých halách dopravního podniku) DEPO 2015, byla ukázkou výborně zvládnuté marketingové akce.

Martin Stránský, nový pivní vyslanec

Nechyběly celebrity typu váženého emiritního biskupa plzeňského Františka Radkovského, kytarového mistra Lubomíra Brabce i majitele charismatického hlasu herce Martina Stránského, který se stal dalším z řady čestných znalců piva (Pilsner Urquell), takzvaných Honorary Connoisseur.

Což jsou slovy vrchního obchodního sládka Prazdroje Václava Berky osobnosti (například Miloš Forman, Zdeněk Svěrák, Karel Gott nebo nebo emeritní profesorka a pivovarnická legenda Gabriela Basařová), které šíří doma i po světě slávu plzeňského piva a přitom za to od pivovaru nedostanou nic.

Nechybělo samozřejmě téměř celé vedení a spousty lidí Prazdroje, skvělý a vtipný byl – bez ironie - zejména marketingový ředitel Grant McKenzie, který se zřejmě jako jediný ze zahraničních manažerů za pouhých pár let v Česku naučil velmi dobře česky.

Podařený marketing

Když píšu, že vyhlašování výsledků a vůbec celá soutěž Master Bartender je skvěle zvládnutá marketingová akce, myslím to vážně. Prazdroji se podařilo zdařile spojit propagaci své značky se soutěživostí, dovedností a nadšením lidí, které pivo baví.

Není to na českém pivním dvorečku zdaleka jediná akce podobného druhu, ale patří k těm nejlépe zvládnutým.

Ostatně napovídala tomu i atmosféra celého oficiálního večera, podbarveného „hrdinnou“ hudbou a hosty, oblečenými v dress code stylu „creative black tie“, kterou příjemně narušoval aplaus a výkřiky přátel a rodinných příslušníků soutěžících.

Příjemné bylo i industriální prostředí upravených hal, ve kterých ještě před pár lety parkovaly trolejbusy a autobusy dopravního podniku.

Chtě nechtě, je třeba pochválit i výběr moderátora, kterým se úplně, ale zcela úplně, překvapivě stal Libor Bouček. Televizní divák a návštěvník podobných galavečerů má sice už někdy dojem, že když otevře doma lednici, vykoukne na něj moderátor Bouček, ale nutno ocenit, že byl nejen připravený, ale i pohotový a vtipný. Bylo znát, že je v Plzni a v Prazdroji jako doma.

Legenda Pavel Dušek

Ovšem pro lidi, které pivo baví, bylo možná nejdůležitější – kromě oceněných mistrů výčepních – uvedení nového člena síně slávy českých výčepních. Myšleno těch, co záslužně, s láskou a dlouhé roky čepují Pilsner Urquell.

Členství si tentokrát vysloužil Pavel Dušek, legenda a výčepní restaurace U Sedlerů na pražském Karlově náměstí, známý i z lokálů U Bílé kuželky, U Kocoura nebo U Pinkasů.

Dušek se za pípou věnuje pivu už od roku 1976 a chodila za ním na pivo kulturní elita v čele s Josefem Vinklářem, Waldemarem Matuškou, Petrem Čepkem, Vlastimilem Harapesem a básníkem Josefem Topolem. Byly to časy, kdy si host číšníka vážil a samozřejmě to platilo i naopak.

A jak to vidí Pavel Dušek dnes? „Lidi jsou dnes úplně obrácený. Spíš vás nenávidí než pochválí.“

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Team leader ve strojírenství (až 45000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč