8. září 2015 10:46 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Festival minipivovarů Slunce ve skle nabídne téměř 220 značek piv

Slunce ve skle je největší komerční přehlídka minipivovarů u nás a ocitla se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunce ve skle je největší komerční přehlídka minipivovarů u nás a ocitla se... | foto: Miroslav Petr, Lidové noviny

Plzeň se v sobotu 19. září stane už poosmé centrem největší přehlídky minipivovarů v Česku. V Purkmistru - Pivovarském dvoře Plzeň se potká letos skoro 80 nejmenších pivovarů z Česka, ale i ze sedmi dalších zemí.

Je to takové tsunami pivních chutí, vůní, všech možných stylů od klasických výčepních piv a ležáků přes nejrůznější speciály až po silně chmelená svrchně kvašená piva typu India Pale Ale (IPA) nebo silné černé stouty. Přehlídka minipivovarů s názvem Slunce ve skle vypukne 19. září v městské části Černice už poosmé, zřejmě opět překoná rekord v počtu zapojených pivovarů, nabízených piv, možná i ve srovnání návštěvnosti. Opět se čeká hlava na hlavě, tisíce lidí, kteří se z tlačenice v malém areálu pivovaru a černické návsi jaksi rozprchnou do okolí.

Slunce ve skle je největší komerční přehlídka u nás a ocitla se mezi TOP pěti v Evropě, alespoň podle žebříčku magazínu Financial Times. Je také v záplavě desítek, někdy trochu obskurních, pivních festivalů u nás, jednou ze tří přehlídek, které oficiálně podporuje Českomoravský svaz minipivovarů.

V Česku už vaří pivo na 300 minipivovarů a téměř co týden, to další nový přibude. Černický pivovar Purkmistr, který celou akci pořádá, eviduje (zatím) 73 přihlášených, kteří slibují nabídku skoro 220 pivních značek. Padesátka zaměstnanců, kteří pracují v černickém pivovárku, restauraci,hotelu a pivních lázních, bude mít napilno.

Za pivem na jedno místo

„Začali jsme před těmi osmi lety s účastí 12 minipivovarů. Tehdy spousta lidí ani nevěděla, co to minipivovar je. Chtěli jsme jim to na jednom míste ukázat. Představit piva, za kterými by jinak museli jezdit po celém Česku. No, v podstatě stejný cíl máme i dnes,“ říká manažer Purkmistra - Pivovarského dvora Plzeň Petr Míč. Mezi přihlášenými minipivovary je i 16 nově vzniklých, třeba Zámecký pivovar Plasy nebo Pivovar Kraslice.

Své fandy mají už povedená piva Američana Chrise Baerwaldta ze Zhůře na jižním Plzeňsku, který loni v Černicích nabízel a letos nabídne opět belgickou kořeněnou IPA s názvem Sun in Glass (jak jinak na festivalu Slunce ve skle) a s chutí do koriandru a pomeranče. Nebo společně s ostříleným pivovarníkem Honzou Kočkou rozinkový stout. V loňské anketě návštěvníků ale vyhrála další povedená hořká a silná IPA – Tlustý netopýr z varny pivovaru Antoš ve Slaném.

Je zřejmé, že u nás královská kategorie ležáků bude sice v Černicích zastoupena, ale prim budou asi hrát v posledně době až poněkud módní svrchně kvašená piva anglosaského a belgického typu jako právě různé ALE, stouty nebo pšeničná či nakuřovaná. Purkmistr, kde vaří piva z autorské dílny pověstného plzeňského sládka Josefa Krýsla sládková Eva Straková za výpomoci Tomáše Nožičky z minipivovaru Letiny, připravil pro tuto příležitost patnáctku IPA.

K pivu patří i lázně

Černický minipivovar zahájil provoz v roce 2007 a je součastí jednoho celku – bývalého statku, kde vznikl hotel, konferenční sál, bowling, restaurace a před dvěma lety i pivní lázně. A to celé je zas součástí společnosti Lukrecius. Přes jejího majitele Luboše Krýsla (bratra Josefa) má černický pivovar parťáka – pár kilometrů vzdálený Akciový pivovar Letiny, postavený v lázeňské obci v tamní zrekonstruované hospodě. I tam je autorem receptury nabízených piv Josef Krýsl, který v tomto byznysu už funguje společně se synem Petrem.

Pivní lázně, které jsou nejmladší součástí černického areálu Purkmistra a druhé svého druhu v Plzeňském kraji (vůbec první v Česku vybudoval pivovar Chodovar z Chodové Plané), zaměstnávají deset z celkem padesáti zaměstnanců černického areálu. Ředitelka Pivovarského dvora Plzeň Martina Kőhlerová si chválí v poslední době rostoucí návštěvnost.

„Pivní lázně jsou u nás obecně stále víc středem zájmu. Není to jen o tuzemské klientele, ale i té ze zahraničí, z Německa, Ruska. Samotné nás překvapilo, že mezi hosty se objevili i lidé třeba až ze Sibiře nebo Argentiny,“ usmívá se ředitelka Pivovarského dvora.