21. ledna 2015 6:06 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Kanec pro celou republiku. Břeclavský pivovar se chce prosadit

Už nejen pivo. V Břeclavi se bude vyrábět i limonáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už nejen pivo. V Břeclavi se bude vyrábět i limonáda. | foto: Zámecký pivovar Břeclav

Zámecký pivovar Břeclav má pro letošek jasné cíle. Rád by alespoň mírně zvýšil výstav piva, který loni dělal 15 tisíc hektolitrů. A novinkou v portfoliu bude i malinovka.

Pivovaru se daří především na Břeclavsku a jeho produkce se stále zvyšuje. Po obnově činnosti v roce 2013 uvařil 9 tisíc hektolitrů piva, loni 15. I přesto je stále kapacita varny nevyužitá - činí 40 tisíc hektolitrů. Jan Svoboda, člen správní rady, tvrdí, že zejména mimo region je těžké prosadit se do restaurací. Firma proto bude investovat do rozšíření nabídky.

“Chceme rozvíjet stáčené limonády,“ vysvětluje Svoboda. K dispozici budou tři druhy - s příchutí koly, maliny a citronu. “Pivo Kanec (světlý ležák, pozn. red.) budeme nově stáčet do klasických lahví, tím půjde do celé republiky. V obchodech bude od února,“ počítá dále Svoboda. Poměr sudových a lahvových piv ve výrobě je nyní vyrovnaný.

Břeclavský pivovar zaměstnává dvacítku lidí, má v nabídce tři hlavní druhy piv včetně v minulosti klíčové značky Podlužan, kterou koupil až po obnovení provozu. Vedle toho podnik vaří speciály. Od ledna má nového sládka Dušana Táborského, který přišel z vyškovského pivovaru.

Nový břeclavský pivovar vznikl za 80 milionů korun na místě bývalého provozu, který přestal fungovat před devatenácti lety. V roce 1992 vyrobil rekordních 225 tisíc hektolitrů piva. Třetinu své produkce pivovar vyvážel na Slovensko, na což později doplatil - po rozdělení společného státu Bratislava zavedla vysoké dovozní sazby.

ČTK, Lidovky.cz