Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Na pivu vydělal stát miliardy. Česká produkce je na vrcholu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Radegast

Praha Do státní pokladny přitekla loni rekordní suma pivní daně. Radují se i pivovary, domácí spotřeba vzrostla o necelé procento. Je to příznivá zpráva pro státní pokladnu.

Výběr spotřební daně z piva loni vzrostl víc než v minulých letech a dosáhl historicky rekordní sumy 4,8 miliardy korun. Zásluhu na tom mají nejen loňská čísla o nárůstu spotřeby na domácím trhu, ale i větší odbyt silnějších, vícestupňových piv.

V Česku se loni podle údajů Celní správy ČR prodalo 15,935 milionu hektolitrů piv, meziročně o 0,6 procenta víc. Celní správa, která shromažďuje údaje bez nealkoholických piv, z nichž se nevybírá spotřební daň, ještě může údaj po kontrole došlých daňových přiznání upřesnit. Výsledná hodnota by se už ale neměla nijak zásadně měnit.

Stát vydělal na pivu miliardy.

Stát vydělal na pivu miliardy.

„I nadále je možné, že je spotřeba piva v České republice ovlivněna protikuřáckým zákonem, jehož dopadem bylo snížení konzumace piva v restauracích. Tento trend, který byl popsán v roce 2017, i nadále pokračuje. Stejně jako v předchozích letech pokračuje trend preference ležáků před pivy výčepními,“ komentuje zjištěné údaje mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. 

Čím víc stupňů, tím víc daně

Dodavatelé platí státu spotřební daň v závislosti na stupňovitosti prodávaných piv. Čím vyšší stupňovitost, tím vyšší daň. A z detailu čísel celníků je evidentní, že meziročně vzrostl hodně odbyt jedenáctek a dvanáctek, ale i speciálních třinácti- a vícestupňových piv.

Například dvanáctek se loni v Česku prodalo 1,275 milionu hektolitrů, o 135 tisíc hektolitrů (27 milionů půllitrů) víc než v roce 2017. Nejprodávanější piva podle stupňovitosti byly jedenáctky, kterých pivovary uvedly loni na trh 7,573 milionu hektolitrů, meziročně o 76 tisíc hektolitrů víc. ¨

Naopak výrazně se snížil pro stát méně výdělečný odbyt devítistupňových piv – pod označením „výčepní“ považovaných konzumenty často za desítky. „Loňská tuzemská spotřeba piva rostla jen mírně, o pouhých 0,6 procenta, nicméně po mnoha letech poklesu a stagnace je to neskutečně pozitivní číslo. Trochu tomu pomohlo počasí, v roce 2018 byla průměrná roční teplota o jeden stupeň vyšší,“ přidává další důvody Tomáš Maier, který na České zemědělské univerzitě přednáší o ekonomice pivovarnictví. Vliv loňského parného léta ale nemusel být zásadní. Při vyšších teplotách už přecházejí mnozí vyznavači piva spíš na nealko.

Domácí produkce na rekordu?

Tuzemský prodej ale není historicky nejvyšší. Víc piva se v českých hospodách a obchodech prodalo například v roce 2013, ale po započtení exportu, který loni vzrostl podle údajů statistiků o dlouho nevídaných 11,5 procenta na rekordních 5,1 milionu hektolitrů, se dostala česká produkce celkovou hodnotou přes 21 milionů hektolitrů (bez nealko piv) zřejmě na nejvyšší úroveň v novodobé historii Česka.

To vylepšuje zisky pivovarů, ale státní pokladně rostoucí export nepomáhá. Daň odvádějí výrobci v cizině. Mnohé pivovary, zejména ty velké, ještě své loňské prodeje nezveřejnily. Výjimkou je národní podnik Budějovický Budvar, který uvařil loni 1,6 milionu hektolitrů (druhý nejlepší výsledek v historii – zejména právě díky vývozu) a vykázal rekordní tržby ve výši 2,57 miliardy korun. Podle ředitele Petra Dvořáka tomu pomohl právě větší odbyt dražších ležáků. „Naše zaměření na výrobu a prodej prémiových ležáků se ukazuje jako krok správným směrem,“ řekl šéf Budvaru.

Zřejmě nenávratně pryč už jsou roky, například začátek devadesátých let, kdy spotřeba na hlavu u nás převyšovala 160 litrů. Nyní je zhruba o 20 litrů nižší. I tak ale nadále zůstává Česko v této disciplíně světovým rekordmanem. Na druhém místě je Rakousko s domácí spotřebou 105 litrů na hlavu a Německo se 101 litry.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...