130 let
Tmavé pivo - ilustrační foto.

Tmavé pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nastal čas ‚tekutého cukroví‘. Tradice vánočních piv v Česku sílí

Pivo
  •   5:00
Praha - Máte rádi vánoční cukroví, ale straší vás neustálé zmínky o tom, že se nemáte přejídat sladkým? A co se jím pro letošek zkusit přepít? I v Česku sílí tradice vánočních piv. A nebývají to žádné „hořčáky“. Právě naopak. Často voní vanilkou, skořicí, koriandrem nebo hřebíčkem. Proto se o nich někdy mluví jako o tekutém vánočním cukroví. Navíc jsou dostatečně silná, aby v zimě zahřála a možná také utlumila průvodní projevy příliš intenzivních rodinných setkání.

Pivovary Primátor a Svijany sklízely metály nejlepších speciálů

„Vánoční piva má prakticky každý minipivovar. Většinou to bývají silnější nápoje,“ říká prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Dostatečně mocné zimní speciály jsou podle něj v poslední době úspěšným artiklem, ideálním na zakončení pivní sezóny. Navíc jsou důvodem okusit něco trochu jiného.

Obliba neobvyklých piv roste. Je vidět, že vkus alespoň části českých pijáků se rozvolňuje a čím dál víc se jich odklání od vnímání tradičního světlého ležáku jako jediného „správného“ pití. „Milovníci piva očekávají jeho stále větší pestrost a nebojí se experimentovat. A období Vánoc se jeví jako jedna z příležitostí,“ říká Karolina Böhmová za Český svaz pivovarů a sladoven.

Pivní extraliga rozhodla: Nejlepší lahvový ležák má letos Litovel

Rostoucí popularitu adventních speciálů si po skončení loňské sezony pochvaloval i šéf strakonického pivovaru Dudák Dušan Krankus: „Obrovský úspěch mělo vánoční pivo, kdybychom ho uvařili dvakrát tolik, určitě by se prodalo,“ říkal počátkem letošního roku.

Tradice zimních piv je hojně rozšířená za západními hranicemi, odkud do Česka postupně proniká. Silná piva s vysokým obsahem alkoholu milují Belgičané. V jejich vlasti se vaří už skoro sto let a v nabídce je má snad každý tamní pivovar.

Vánoční piva provází síla a výrazné koření

„Kromě síly je pro zdejší vánoční piva typická tmavá barva a sladká kořeněná chuť. Za ni vděčí různým druhům koření a bylin, které se do nich přidávají,“ líčí znalec Filip Nerad ve své knize Pivní království Belgie.

V Telči uvařil v září první pivo malý pivovar v Panském dvoře

Moc dobře ví, o čem mluví. V době, kdy byl zpravodajem Českého rozhlasu v západoevropské monarchii, se vydal ochutnávat na zdejší svátek vánočních piv. Ten se každoročně koná na úplném severu země – v městečku Essen (jde o pouhou shodu názvů s půlmilionovým městem v Německu). V jediné sportovní hale tam lze ochutnat okolo dvou set chmelových vánočních dobrot, které se v Belgii uvaří.

„Některá tamní vánoční piva se chutí dají přirovnat skoro až k tekutému cukroví nebo k vánočním perníčkům. (...) Určité pivovary do svých speciálů navíc přidávají také med,“ popisuje Nerad.

Na Oktoberfestu se vypilo přes 7 milionů litrů piva, o 200 tisíc mázů méně než loni

Pivní expert ovšem říká, že ne všechna piva v monarchii mají sladkou chuť. Belgičané si oblíbili i kyselé či hořké nápoje. Velká část z nich se ovšem vyznačuje vysokým obsahem alkoholu.

A také tento vánoční trend už pronikl do Česka, jehož obyvatelé se podobně jako Belgičané a Němci považují ze největší pivní milovníky v Evropě. „Je velmi hutný, silný, má deset procent alkoholu,“ popisoval například svůj loňský adventní speciál Petr Míč z plzeňského minipivovaru Purkmistr.

Autor: Tomáš Tománek
  • Vybrali jsme pro Vás