25. května 2017 16:48 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Obří pivovod bude zásobovat metalový festival v německém Wacken

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Pivovod na festival Wacken má průměr jak český ropovod Družba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovod na festival Wacken má průměr jak český ropovod Družba. | foto: DPAReprofoto

WACKEN Unikátní pivní hospodářství budují Němci pro svůj srpnový festival v městečku Wacken ve Šlesvicku – Holštýnsku. Do výčepů přiteče během tří dnů 400 tisíc litrů pěnivého moku speciálním potrubím, které si nezadá s českým ropovodem Družba.

Wacken Open Air Festival v severním Německu si staví svůj vlastní pivní produktovod. Má pomoci uhasit žízeň desítek tisíc návštěvníků srpnového metalového festu.

Jak informovala tisková agentura DPA, drobné městečko Wacken ve Šlesvicku-Holštýnsku se zhruba 1800 obyvateli se na tři dny začátkem srpna rozroste na zhruba 75 tisíc návštěvníků z celého světa.

V očekávání obvyklého apetitu hostů údajně největšího metalového festivalu v Evropě budují pořadatelé nákladem jednoho milionu eur sedm kilometrů dlouhý pod zemí zakopaný pivní „ropovod“ na přepravu průměrných 400 tisíc litrů. Což je pro představu roční produkce většího minipivovaru u nás.

Podzemní roura nahradí náklaďáky plné sudů

Kapacita pivovodu, který se průměrem trubky v podstatě neliší od českého ropovodu Družba, údajně umožní čepování šesti piv za sekundu.

„S tím, že nebude třeba dovážet na místo pivo v sudech těžkými nákladními automobily,“ vyjádřil se pro DPA zakladatel festivalu Holger Hübner.

Nový pivovod se staví především kvůli ochraně půdy, kterou v okolí do podoby oraniště v předchozích letech rozjezdily náklaďáky, dovážející na festival stovky sudů piv. Ušetří se i přesun plných a následně pak prázdných sudů během show k jednotlivým výčepům.

Spolu s přepravou piva umožní další souběžně položené trubky i napájení, vedení optického kabelu i pitné vody a splašků. „Samozřejmě budeme kontrolovat hygienu na celé trase potrubí,“ ujišťují pořadatelé.

Na letošním Wacken Open Air potěší fanoušky 3. až 5. srpna kromě piva z nového potrubí vystoupení 150 kapel, včetně slavných Volbeat, Amon Amarth, Kreator, Accept nebo Megadeth.

  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz