Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. října 2017 10:30 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Odbyt piva v hospodách kvůli státní regulaci dramaticky padá. Vítězí plechovky

Piva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piva - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ani teplé léto nepomohlo k lepšímu prodeji piva v restauracích. Vlivem protikuřáckého zákona a kumulace dalších regulací proteklo dosud letos v hospodách a restauracích o 4,2 procenta méně piva než loni. Za celých dvanáct měsíců to může být největší propad za posledních 14 let, co spotřeba piva v gastronomii klesá.

Čísla, která aktuálně zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven za období leden až srpen, budou na konci roku zřejmě ještě horší. S příchodem podzimu a zimy ukončí hospodští provoz většiny zahrádek, které v létě, a zejména od konce května, kdy vstoupil v platnost zákaz kouření v uzavřených prostorách, tlumily pokles návštěvnosti.

„Z národa s tradiční hospodskou pivní kulturou se stáváme spíše zemí plechovkového piva, které meziročně vzrostlo o téměř 46 procent,“ uvádí svaz pivovarů. Zatímco hospody zaznamenaly za letošních prvních osm měsíců víc než čtyřprocentní pokles prodeje piva, odbyt v řetězcích a celé obchodní síti – tedy lahvového, v PET lahvích a zmíněných plechovkách – dohromady o čtyři procenta narostl.

S lahváčem u televize

Ale důvodem není jen protikuřácký zákon a masivní růst obliby piva v plechovkách. Vedle takzvaného kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb jsou to podle svazu i regulace hazardu, změny pravidel pro provozování restauračních zahrádek či snižování limitů pro uplatnění paušálů pro živnostníky.

„Nerad bych se dočkal situace, kdy budeme slavit sté výročí založení Československa s „petkou“ nebo plechovkou v ruce v obýváku, místo toho, 

Z hospod přeteče do obchodů 51 milionů piv

Loni se v Česku prodalo 16,4 milionu hektolitrů piv, z toho 39 procent takzvaně on-trade, tedy v pohostinských zařízeních. Což dělá zhruba 6,4 milionu hektolitrů, tedy 1,28 miliardy půllitrů piva. Pokud by byl za celý letošek meziroční pokles odbytu čepovaného o 4 procenta, jako dosud za prvních osm měsíců, znamenalo by to, že letos prodají české hospody, restaurace a bary o zhruba 51 milionů piv méně než loni. Propagátoři omezování spotřeby alkoholu se přitom radovat nemohou. Češi zhruba o stejný objem zvyšují nákupy lahvového piva na doma.   

abychom se setkali s přáteli v hospodě či restauraci,“ varuje předseda svazu František Šámal.

Výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová připomíná, že některá regulační opatření, která se dotkla podnikatelů v pohostinství i jejich zákazníků, mají smysl. Ale zásadní chybou podle ní je, že všechna přišla takřka současně, v krátkém časovém období od sebe.

„Jsme si plně vědomi společenské nebezpečnosti některých činností, proti nimž jsou nová zákonná opatření namířena, zároveň bychom však chtěli upozornit na negativní dopady, které má přehnaná regulace na trh,“ říká Ferencová.

Chodíme míň do hospod

Loni se v Česku prodalo celkem 16,4 milionu hektolitrů všech piv, což je mírně víc než v předchozím roce. Podíl prodeje v gastronomii klesá soustavně od roku 2003, meziročně v průměru o jedno až dvě procenta.

Odborníci to přisuzují změně životního stylu, výrazně nižší ceně baleného piva 

oproti čepovanému v hospodách a stále menší ochotě lidí chodit na pivo. V roce 2009 se už prodalo víc zlatavého moku prostřednictvím obchodů než čepovaného. Loni tento podíl klesl už k poměru 39 ku 61 procentům v neprospěch hospod.

Přesto jde řada pivovarů a jejich odběratelů proti trendu. Platí to podle informací serveru Lidovky.cz i pro lídra trhu Plzeňský Prazdroj, který podle dostupných informací prodal v letních měsících oproti loňsku víc piva nejen v obchodech, ale i v hospodách.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.