Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pár návrhů, čím zapít kapra a bramborový salát

  5:03
Kapr, bramborový salát, jablka na rozkrojení. Ale k večeři na Štředrý den patří i kvalitnější alkohol a lepší pivo. A člověk nemusí běhat po pivotékách a specializovaných obchodech, aby na "sváteční" pivo narazil. Tady je několik tipů.

Kapr, salát. A kde je pivo? foto: Lidovky.cz

Tři volby pro tradiční pivaře

Sváteční ležák 12° z Humpolce
Ležák s jemnými kvasnicemi, které vytvářejí v lahvi jemnou sedlinu. Pivo vzniká z ječného sladu a upraveného žateckého chmelu. Má kvasnou vůni a pět procent alkoholu.

Vánoční speciál Krakonoš z Trutnova
Trutnovský podnik uvařil čtrnáctistupňový Vánoční speciál s vysokými 5,8 procenta alkoholu. Pivo vzniká z ječných sladů, cukru a chmele, má tmavě zlatou barvu. Těžká nasládlá vůně upozorňuje na sílu piva.

Sváteční speciál z Nymburka
Základem speciálu s 5,8% obsahem alkoholu je ječný slad a chmelové extrakty. Sytě chmelový odér se rozlévá v ústech spolu s postupným příchodem slabšího řízu, chuť je čistě hořká.

Dvě volby pro experimentátory

Sváteční speciál 22° z Chyše
Tmavý vánoční speciál je pořádný zážitek. Vzniká z ječného sladu, žateckého chmelu a kvasnic, je nefiltrovaný i nepasterizovaný. Prodává se ve třetinkových lahvích a ukrývá v sobě devět procent alkoholu. Po „bouchnutí“ patentního keramického uzávěru vystoupá z lahve svěží karamelová vůně. Tmavý speciál z Chyše je ideální k pomalému a dlouhému vychutnávání.

Christmas Ale 15° z Varnsdorfu
Polotmavý svrchně kvašený Ale z varnsdorfského pivovaru Kocour zdobí 6 % alkoholu, vzniká z ječných sladů, chmele a kvasnic, pivo uvařil americký sládek Cullen Dwyer. Po nalití je cítit těžší borovou vůni, barva je tmavě karamelová.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...