Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pěna na pivu se vlivem škraloupu otáčí opačně. Přišli na to vědci

  13:12
PAŘÍŽ - Vědci už zase něco zjistili. Tentokrát se zaměřili na palčivý problém, který dozajista zajímá všechny. A nejen pivaře - když zatočíme sklenicí s pivem, otáčí se prý pěna opačným směrem. Pro lidstvo zásadní poznatek a jeho vysvětlení prezentoval nedávno francouzský list Le Monde. A českým čtenářům ho přetlumočila agentura čtk. Inu, co všechno se člověk nedočte...

V tomto hrnku je prý pivo. Zdali se se pěna otáčí však kromě vědců nikdo neví. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Když otáčíme půllitrem piva na jednu stranu, pěna se otáčí opačným směrem. Tento podivuhodný jev, který lze pozorovat i na povrchu espresa, objasnili francouzští vědci.

Profesora na univerzitě Paříž-Jih a experta na mechaniku tekutin Frédérika Moisyho to přimělo, aby pro výzkum získal studenta Juliena Bouvarda a kolegu Wietze Herremana. Podobný jev se dá pozorovat například i na tenkém povlaku na povrchu čaje, napsal francouzský deník Le Monde.

Záhada: Všechno se hýbe

Jestliže pohybujeme sklenkou (válec o průměru 3,7 centimetru) naplněnou do dvou centimetrů pod okraj, vytváří to uvnitř cyklickou vlnu, která táhne tekutinu ve směru rotace.

Pak vědci přidali pěnu, skleněné kuličky, skořici nebo pepř. Tyto ingredience se daly rovněž do pohybu. Jakmile je hustota dost velká na to, aby vytvořila jakýsi plující člunek, okraje tohoto křehkého tělesa se dřou o stěny nádoby a vzniká pohyb ve směru proti rotaci tekutiny. Podobně jako u soukolí, kdy se obě kola otáčejí opačným směrem.

Za všechno může škraloup

Avšak není to tak vždy. Pepř, na rozdíl od skořice, odolává a stále se otáčí stejným směrem jako sklenice. Je tomu tak proto, že v tomto případě žádná síla nedokáže vytvořit škraloup.

„V případě skořice vzniká jakýsi obal na povrchu zrnek, který zajišťuje soudržnost a umožňuje vytvořit škraloup, schopný předávat energii,“ říká Moisy.

Vědec připomíná, že v roce 2009 jiný tým badatelů pozoroval podobný jev se zrnky umístěnými v otáčejícím se válci. Od jisté hustoty se zrnka začala otáčet ve směru proti hlavnímu pohybu.

Bádání, které je na nic

Je třeba dodat, že opačná rotace pěny je pomalá, desetkrát až stokrát pomalejší než pohyb sklenicí. Musíme tedy půllitrem otáčet delší dobu, než budeme moci tento jev pozorovat.

Vědci nejenže identifikovali mechanismus tohoto zvláštního jevu, ale zjistili také, za jakých podmínek vzniká. Látka na povrchu nesmí mít příliš malou hustotu, aby se vytvořil škraloup, ale ani ne příliš velkou, protože pak škraloup vlnu zničí. Ani pohyb se sklenicí nesmí být příliš intenzivní, aby se škraloup nezničil.

Protože tento typ pohybu existuje jinde než u stolu, především v biologických laboratořích, kde se s tekutinou s pěnou stále pohybuje, vědci zdůrazňují, že jejich práce nemá žádné využití. Jde právě jen o „zábavnou“ fyziku.

Autor: