17. února 2015 9:15 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pít se bude i Arcikacíř. Táborské slavnosti začaly

O Zlatou pivní pečeť 2015 bojuje v Táboře 165 pivovarů z patnácti zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Zlatou pivní pečeť 2015 bojuje v Táboře 165 pivovarů z patnácti zemí. | foto: David Peltán, Slavnosti piva Tábor

V Táboře se bojuje o letošní sadu Zlatých pivních pečetí, do soutěže se přihlásilo 165 pivovarů. Ochutnat jejich produkty dostane šanci nejen odborná porota, ale od středy i všichni ostatní.

Od pondělí 16. února desítky degustátorů hodnotí pivní vzorky z celého světa. „Mimo už tradičně velkého zájmu z Česka a tradičních evropských pivních velmocí Německa, Rakouska, Belgie i sousedního Slovenska, máme potvrzené přihlášky z řady dalších zemí, dokonce až z Japonska nebo USA. Zcela poprvé přijedou pivovary z Izraele a Severního Irska,“ popisuje ředitel slavností Alois Srb.

Kdo se zúčastní

Pivovarský dvůr Zvíkov, Minipivovar Mayzus, Strahovský klášterní pivovar, Koutský minipivovar, Koníček, Žumberk, Radocha, Krčín, Zámecký dvůr Všeradice, Hostivar a mnoho dalších

Pivovary se utkají o vítězství ve 28 kategoriích zahrnujících pšeničné, nefiltrované, ochucené či speciální světlé pivo z minipivovaru. Zatímco odborné degustace proběhnou v Hotelu Dvořák, program pro veřejnost bude od středy do soboty hostit Hotel Palcát.

Tam návštěvníci ochutnají produkci 150 pivovarů. K dispozici budou produkty slánského Antoše, loňského absolutního vítěze táborské Zlaté pivní pečeti, či salcburského Kaltenhausenu. Unikátní festivalová „čtrnáctka“ Arcikacíř zase upozorňuje na to, že letošní Slavnosti piva Tábor probíhají 600 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici.

Piva se budou čepovat za jednotnou cenu devět korun za deci.

ostOndřej Stratilík