17. října 2019 15:53 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivní extraliga rozhodla: Nejlepší lahvový ležák má letos Litovel

První pivní extraliga - pořadí značek ve finále degustace o nejlepší český... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První pivní extraliga - pořadí značek ve finále degustace o nejlepší český... | foto: Miroslav Petr, Lidové noviny

PRAHA Finále letošního ročníku soutěže o nejlepší český lahvový ležák přineslo zlatou medaili pro litovelský pivovar. Moravané bodovali i na třetím místě této důsledně nezávislé spotřebitelské degustace, hodnotící každoročně na 50 značek piv.

Nejlepší finále za celou desetiletou historii degustací českých lahvových ležáků, nakoupených v běžné obchodní síti. Emeritní sládek vítězného Pivovaru Litovel Miroslav Koutek se po oznámení výsledku držel v salonku První pivní Tramwaye na pražském Spořilově za hlavu a inspirován zvoláním moravského plavce Františka Venclovského se radoval na celé kolo: „Já su tak ščastné...“. 

Z Moravy přijel litovelský mistr sládek vlakem coby divák učené degustace, zvítězil, vyfotil se, připil a .... vyrazil zpátky na vlak.

Nejlepší z padesáti

Prostě Litovel Premium světlý ležák to v úterý - slovy čísel - v letošním finále natřel desítce nejlepších jedenáctek a dvanáctek a celkem pak padesátce značek piv, soutěžících v pěti základních a dvou semifinálových kolech. 

A páni z pořádající První pivní extraligy (PPE) nešetřili superlativy nad kvalitou finalistů. Přestože se jedná o lahvová piva, která „nákupčí“ - stejně jako nakupují běžní spotřebitelé - pořídil v regálech supermarketů a soutěžící pivovary tak neměly možnost pro soutěž dodat speciálně „vymazlené“ vzorky.  

Tohle jsem tu ještě nezažil

„Tak tohle jsem tu ještě nezažil. Nejlepší finále všech dob. Všechno bylo dobrý. Já nevěděl, co s tím,“ pronesl po odevzdání všech vyplněných tabulek prezident První pivní extraligy Ladislav Jakl.  

O vyrovnanosti a slušné kvalitě soutěžícíh piv svědčí i bodové hodnocení všech osmi „soudců“, tedy ze zahraničních degustací známých judge.  Degustátoři PPE včele s Jaklem a se šéfem Českomoravského svazu minipivovarů Janem Šuráněm, ostříleným z největších pivních degustací ve světě, udělili v součtu nejhorší počet bodů 38 (každý hodnotící má k dispozici škálu od 1 - výjimečné pivo po 9 - odporné), což je počet, jaký leckdy dostávají piva z předních příček kvality.

Vítězný Litovel získal 26 bodů a to je jedno z vůbec nejlepších hodnocení v  historii soutěže Český ležák, pořádané už desátým rokem v salonku První pivní Tramwaye Jirky „Bejčka“ Stehlíčka.

Nezávislá a anonymní degustace

„Piva vybírá náš nákupčí klasicky z regálů obchodů, tak, jak si je nakupují i běžní spotřebitelé. Může tedy mít na kvalitu vliv i způsob skladování v tom obchodě nebo lhůta spotřeby. To je prostě riziko podnikání,“ komentuje výběr vzorků Stehlíček.

Piva nakupuje nákupčí zpravidla dva dny předem, uskladněna jsou společně v lednici a hostesky, v tomto případě takzvané pivonošky, je dokáží roznést v degustačních sklenicích během několika málo minut, takže se hodnotí za stejných teplotních podmínek.

Při tomto finále pivonošky Zuzana a Markéta dokázaly nalít a nanosit všech deset značek piv v 80 skleničkách během 5:46 minut. Jak velký je to výkon pochopí jen ten, kdo takový závod uvidí na vlastní oči.

Hodnotí se vůně, chuť, hořkost, plnost a říz. Degustace je přísně anonymní, porotci netuší, jaké značky mají ve skleničkách a identita piv je odhalena až při vyhodnocení výsledků.

První pivní extraliga - finále degustace o nejlepší český ležák 2019.
První pivní extraliga - finále degustace o nejlepší český ležák 2019.

Jak s předstihem upozornil další z členů PPE Milan Kabrna, finále se vlastně stalo tak trochu takovým bratro-sestro vražedným bojem. Ostatně podrobnosti o finále popisuje web PPE  ZDE .  

Proti sobě se utkal Excelent 11 s Gambrinusem 12 ze stáje Plzeňského Prazdroje (lahvový ležák Pilsner Urquell se letos příliš nepředvedl a do finále nepostoupil), ale také Budvar ležák s Pardálem Echt od budějovického národního podniku nebo trojice Litovel, Holba a Zubr z moravské  skupiny PMS.

A jak to celé dopadlo? 

1. Litovel Premium - Pivovar Litovel a.s. skupina PMS (26 b.)

2. Excelent 11 Premiový ležák - Plzeňský Prazdroj, a. s. (28 b.)

3. Holba Premium - Pivovar Holba, a.s. skupina PMS (28 b.)

4.-5. Budweiser Budvar B: Original - Budějovický Budvar n. p. (31 b.)

4.-5. Gambrinus 12° - Plzeňský Prazdroj, a. s. (31 b.)

6. Zubr Premium - Pivovar Zubr a.s. skupina PMS (32 b.)

7. Braník Premium - Pivovary Staropramen s. r. o. (34 b.)

8. Ferdinand Premium - Pivovar Ferdinand, s.r.o. (36 b.)

9. Chotěboř Premium - Pivovar Chotěboř s.r.o. (37 b.)

10. Pardál Echt - Budějovický Budvar n. p. (38 b.)

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?