Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
27. prosince 2015 11:08 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivní rok 2015: Bergamot či svrchně kvašený speciál z Teplic

Akciový pivovar Letiny se usadil na špici, jeho svrchně kvašená L.Í.P.A je klenotem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciový pivovar Letiny se usadil na špici, jeho svrchně kvašená L.Í.P.A je klenotem. | foto: Akciový pivovar Letiny

Právě končící rok opět potvrdil, jak důležití jsou pro český pivní trh menší výrobci. Nejenže dokážou svůj region zásobovat špičkovými pivy a důstojně konkurují zavedeným značkám, ale navíc pozvedávají i domácí pivní kulturu. Server Lidovky.cz vybral osm piv charakterizujících letošek.

Vznik Pivovaru Monopol a jeho Ale
Není fantasmagorie postavit v Teplicích plných heren nekuřáckou secesní restauraci a nabízet zdejším pijákům svrchně kvašené pivo? Není. Na přelomu května a června to dokázal pivovar Monopol. Jeho majitelé velmi citlivě zrekonstruovali prostor bývalého tanečního sálu na Masarykově třídě a ke spolupráci pozvali ostřílenou sládkovou Martinu Valterovou. A podařilo se. Jejich čtrnáctistupňový Monopol Ale je díky své přístupnosti jedním z nejlépe uvařených svrchně kvašených speciálů v roce 2015.

Obnovení pivovaru v Lobči s tmavou Ipou
Co dokázal Monopol v Teplicích - tedy rapidně zvýšit kulturu pití piva ve městě - se v podobné dimenzi podařilo i v Lobči na Mělnicku. Manželé Prouzovi se vrhli do obnovy starého provozu a letos konečně začali vařit. Na mapě Kokořínska díky nim přibyl další výrazný cíl. No a například jejich tmavá Ipa (k dostání třeba na farmářských trzích na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad) ze tří druhů chmelů je do zimních měsíců naprosto ideální volbou.

Desítka pro brněnské patrioty
I když Petr Hauskrecht založil se společníky svůj minipivovar už v roce 2014, až letos se piva vyráběná v bývalých brněnských městských jatkách rozjela ve velkém stylu. Kromě jejich vysoké kvality k tomu pomáhá i osobnost Petra Hauskrechta, který kdysi křísil podnik Starobrno a po mnoha letech strávených v nadnárodní korporaci se rozhodl založit vlastní značku. Jeho desítka Špilberk se dá považovat za jedno z nejlépe uvařených výčepních piv v Česku.

Mistr Kočka nezahálí, vaří z bergamotu
Pivní cestovatel a sládek Jan Kočka patří k pionýrům českého minipivovarnictví. V poslední době se přeorientoval na takzvané „létající vaření“, čili výrobu vlastního piva Nomád tam, kde zrovna mají volné kapacity. A pro letní sezónu uvařil nesmírně osvěžující nápoj Polykala bergamot na základě nefiltrovaného světlého pšeničného piva belgického typu. Lepší volbu pro letošní tropy jsem nenašel.

Letiny stále stoupají, L.Í.P.A kraluje
Na začátku byla chátrající restaurace a sedm místních patriotů. Tak se v červenci 2014 zrodil Akciový pivovar Letiny. Během letoška jeho sortiment tvořící šest piv potvrdil vysokou kvalitu a pevně se usadil v popředí českých a moravských minipivovarů. Za klenot se dá považovat čtrnáctistupňový svrchně kvašený speciál Letinská L.Í.P.A. Její výhodou je, že je k dostání v PET lahvích i sklenicích v pivotékách po celé republice.

Pivovarský dům a jeho IQač
Ani ostravští vyznavači pivních speciálů už nepřijdou zkrátka. Díky stále se rozvíjejícímu Pivovarskému domu, který nejen vaří, ale provozuje také solidně zásobenou pivotéku. Letos zaujal svým povzbuzujícím ležákem IQač s přídavkem ginkgo biloby, který uvařil pro studenty Ostravské univerzity, ovšem čepuje se i pro všechny ostatní.

Klostermann ze Strakonic
Měšťanský pivovar Dudák Strakonice nebude na letošní rok vzpomínat v nejlepším. Nově zvolené představenstvo zjistilo obrovské nesrovnalosti v účetnictví a dluhy. Přesto jedna jistota zůstala. Strakonický polotmavý třináctistupňový speciál Klostermann, který stále patří ke špici tmavších piv. I díky tomuto výstavnímu šumavskému ležáku je každému pijákovi jasné, jaká ztráta by s krachem Dudáka v Česku nastala.

Svrchně kvašené speciály z Beskyd
Tradiční sládci se na svrchně kvašená piva dívají s odstupem - uvařit klasický spodně kvašený ležák je prý daleko větší kumšt. Nicméně obliba „ejlů“ v Česku stále stoupá. A pokud hledáte pivovar, který je dělá pravidelně a navíc dokáže držet vysoký standard, jeďte na Ostravici. Tamější Beskydský pivovárek si stanovil vysokou laťku a právě prodávaná Lissa Huera Ipa je jasným důkazem.

ostOndřej Stratilík
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!