2. června 2015 5:04 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivní slavnosti se vrátí do Znojma. Po loňské odmlce

Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě | foto: Archiv LN

Město vína a nakládaných okurek se připravuje na sobotu 13. června, kdy bude hostit přehlídku pivovarů a několik kapel. Poté, co se pořadatelství Pivních slavností zřekla nadnárodní skupina Heineken, ujala se jich městská příspěvková organizace Znojemská beseda.

Novinkou je, že narozdíl od minulých ročníků - loni se akce nekonala - proběhnou slavnosti na Horním a Václavském náměstí. „Myslím, že Pivní slavnosti by ve městě neměly chybět. Mají zde tradici a jsou oblíbené. Rádi bychom, aby měly opět v kulturním kalendáři svoje místo,“ popisuje František Koudela, ředitel Znojemské besedy.

I když Heineken pivo Hostan vařil ve Znojmě do roku 2009 a nyní už jej produkuje jen v Brně, značka zůstává hlavním partnerem festivalu. Kromě Hostana návštěvníci ochutnají i sortiment malých podniků - točit se bude například únanovský Dráteník či sedlešovický Zlatý Josef.

Kromě nich se představí i Znojemský městský pivovar, který chystá letos v srpnu zahájit výrobu v provozu, kde dříve Heineken vyráběl Hostan. „K výběru nachystá dva druhy piv, červené a zelené. Návštěvníci budou moct hlasovat a vítězné se bude v budoucnu ve Znojemském městském pivovaru vařit,“ reaguje Koudela. Během Pivních slavností se lidé budou moci podívat do nadzemní části pivovaru. S průvodcem bude možnost nahlédnout také do historických kanceláří a dalších prostor.

Na Horní náměstí pořadatelé umístí hlavní hudební scénu, na Václavské malou. Program na nich se bude střídat, aby si diváci vychutnali všechny koncerty. Ve Znojmě 13. června vystoupí například Aleš Brichta, Horkýže Slíže, Portless či Eddie Stoilow. 

Lidovky.cz, ČTK