26. října 2017 13:22 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivním speciálem roku 2017 je šestnáctka Exkluziv od náchodského Primátora

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Degustace piv soutěže o Pivní speciál roku - ve Výzkumném ústavu pivovarském a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Degustace piv soutěže o Pivní speciál roku - ve Výzkumném ústavu pivovarském a... | foto: PORT

PRAHA Do osmého ročníku soutěže speciálních a neobvyklých piv vyrobených pivovary v České republice CEREVISIA SPECIALIS - PIVNÍ SPECIÁL ROKU 2017 přihlásil rekordní počet 14 pivovarů doposud nejvyšší počet, celkem 42 značek, ve čtyřech soutěžních kategoriích.

Přihlášená piva degustovala dvacetičlenná hodnotitelská komise, rozdělená na dvě subkomise. První, dvanáctičlenný panel expertů, byl složený z nezávislých odborníků z různých institucí (například ze Zemědělské univerzity v Praze), doplněných o členy degustační komise Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Druhý, osmičlenný panel reprezentantů, byl sestaven z významných osobností, které pivo a pivovarskou problematiku dobře znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně, jako jsou lékaři, novináři i manažeři. Degustace tradičně proběhla ve Výzkumném senzorickém centru VÚPS.

Poprvé hodnocena i piva typu Ale

V kategorii světlých speciálních piv zvítězil Primátor Exkluziv 16 z náchodského pivovaru Primátor, v polotmavých a tmavých speciálech Master 18 od Plzeňského Prazdroje, mezi neobvyklými pivy vyhrál Primátor Stout, který také získal cenu předsedy degustační komise za nejvíce nominací.

Letos se nově vyhlásila také kategorie svrchně kvašených piv typu „Ale“. V ní zvítězil Konrád Vratislavický Ale z Pivovaru Liberec – Vratislavice.

„Mohu jen potvrdit, co jsem uvedl při vyhlašování letošního ročníku. V posledních letech je mezi konzumenty piva zvýšená poptávka po svrchně kvašených pivech typu ale, zejména o piva IPA,“ uvedl předseda poroty František Frantík z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského,  odborného garanta soutěže.

Vyhlašovatelem soutěže je společnost PORT. „Rekordní zájem pivovarů i doposud nejvyšší počet přihlášených piv jen potvrzuje situaci na trhu, že totiž zájem o pivní speciály mezi českými ctiteli piva stále roste.“ říká zástupce vyhlašovatele Josef Vacl.

Výsledky soutěže Pivní speciál 2017:

Světlá speciální piva

1. Primátor Exkluziv (Pivovar Primátor Náchod)

2. Podkrkonošský speciál (Pivovar Nová Paka)

Rebel sváteční speciál (Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod)

Postřižinské, sváteční speciál (Pivovar Nymburk)

3. Svijanský kníže (Pivovar Svijany)

polotmavé a tmavé pivní speciály

1. Master 18 (Plzeňský Prazdroj)

2. Konrad Svatopavelské (Pivovar Vratislavice)

Svijanská Kněžna (Pivovar Svijany)

3. Rohozec Třináctka tmavá (Pivovar Rohozec)

neobvyklá piva

1. Primátor Stout (Pivovar Primátor Náchod)

2. Horské byliny (Pivovar Holba)

Bernard Švestka (Rodinný pivovar Bernard)

Bernard sváteční ležák (Rodinný pivovar Bernard)

Master altbier (Plzeňský Prazdroj)

3. Velen (Černá Hora – Pivovary Lobkowicz)

svrchně kvašená piva – Ale

1. Konrad Vratislavický Ale (Pivovar Vratislavice)

2. Bernard Bohemian Ale (Rodinný pivovar Bernard)

Primátor IPA (Pivovar Primátor Náchod)

IPA Flying Cloud (Pivovar Vysoký Chlumec – Pivovary Lobkowicz)

petMiroslav Petr
  • 0Diskuse