Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivovar v Dobrušce je kulturní památkou

Pivo

  5:04
Ministerstvo kultury prohlásilo stavbu pivovaru v Dobrušce na Rychnovsku za nemovitou kulturní památku. Kvůli mlecímu zařízení na slad i původním architektonickým detailům.

Pivovar v Dobrušce je památkou. foto: Pivovar Dobruška

„Vzhledem k tomu, že historie pivovarnictví je mým koníčkem již od studií na střední pivovarské škole a pivovarských provozů jsem od té doby pracovně prošel již celou řadu, jsem nesmírně rád, že se nám podařilo do současné doby zachovat a dále rozvíjet výrobu sladu a piva v těchto historických objektech,“ těší Milana vedru, který tradici vaření piva v Dobrušce oživil.

Nefunkční areál pivovaru a sladovny koupil v roce 2007. Nahradil asfaltové a betonové povrchy komunikací žulovými kostkami a v roce 2013 nechal opravit fasádu sladovny.

Památková hodnota pivovaru v Dobrušce spočívá podle památkářů hlavně v původním funkčním strojním zařízení a technických detailech z let 1927 až 1936. Unikátní je funkční mlecí zařízení na slad, dochovaná je také velká část původních dřevěných nosných konstrukcí, architektonických detailů, jako jsou okenní otvory, žaluzie, schodiště nebo zábradlí. Současný pivovar se v Dobrušce začal budovat v roce 1866. Předtím se tady vařilo v několika domech na náměstí, ty ale vyhořely.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!