Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polykala. Hvězda hradní přehlídky minipivovarů

Pivo

  11:58
Z desítek podniků a jejich piv, které se druhý červnový víkend předvedly na Hradě, jasně vyčuhovala letní novinka létající značky Nomád. Osvěžující pivo belgického typu Polykala bergamot by se dalo pít celý víkend.

Čtvrtý ročník přehlídky minipivovarů na Pražském hradě navštívilo 2700 lidí včetně několika jeptišek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pod Královský letohrádek jsem dorazil hned v pátek odpoledne. I když podél Střelecké cesty a seřazených stánků korzovalo s poloplnými degustačními skleničkami hodně lidí, daleko víc se jich tísnilo ve stínu. Slunko zkrátka pálilo zostra. I proto jsme se rozhodli, že radši zůstaneme u slabších piv.

Z těch zaujala plná a přesto lehká jedenáctka Trubač z Městského pivovaru Štramberk či o něco silnější světlý ležák Saaz Late (pojmenovaný podle moderní odrůdy chmele vyšlechtěné teprve v roce 2010 ze žateckého poloraného červeňáku) z Chmelařského institutu. Ovšem jestli jsme se na nějakém pivu shodli i s kolegy a došli jsme si pro něj několikrát, byl to Polykala bergamot. Podnik Nomád ostříleného Jana Kočky jej uvařil u Bobrů v Zadní Třebani.

Nápoji na základě nefiltrovaného světlého pšeničného piva belgického typu dodává na svěžesti citrusový plod bergamot. Sice má poměrně výrazný pětiprocentní alkoholový náboj, ovšem působí lehounce a dodává pijákovi ideální letní „refresh“. Požitek navíc korunuje vysoká pitelnost.

Se sluncem klesajícím k obzoru jsme se postupně dostali i k silnějším speciálům. To jsem si mimo jiné ověřil, že svrchně kvašenou Lípa z Akciového pivovaru Letiny si stále drží vysokou kvalitu a že Klášterní pivovar Strahov udělal skvělou várku Summer Red Alu.

Letošní čtvrtý ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě se povedl i podle pořadatelů. Degustační přehlídku probíhající v pátek 12. a sobotu 13. června označili za rekordní. Přijelo nejvíc pivovarů, ochutnávalo se nejvíc druhů piv a na akci dorazil největší počet lidí v historii. „Hrad navštívilo na 2700 milovníků dobrého piva, kteří lépe než pan prezident vědí, že pivo z minipivovarů může být velmi dobré,“ sumarizuje Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů.  

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...